Třebíč chystá rekonstrukci světelných křižovatek. Přibydou i dvě nové

TŘEBÍČ – Město chystá komplexní rekonstrukci všech sedmi světelných křižovatek, další dvě budou vybudovány. Cílem je nejen modernizace starého vybavení, ale zejména zvýšení rychlosti a plynulosti dopravy, což přivítají jak řidiči, tak i chodci.

Křižovatky jsou ve městech nejvíce problematickým místem dopravy. „Projekt počítá s kompletní rekonstrukcí sedmi stávajících světelných křižovatek (v křižovatce Bráfovy, Nádražní a Jungmannovy ulice, na Masarykově náměstí, dvě křižovatky na Komenského náměstí a výjezd od autobusového nádraží, v křížení ulic Znojemská, Kubišova a Družstevní a na Purkyňově náměstí, u nemocnice) a vybudováním dvou nových, v křižovatce ulic Demlova, Znojemská a Okrajová a u hlavní pošty v Jejkovské bráně u výjezdu z Karlova náměstí,“ uvedl starosta města Pavel Pacal.

Vyměněny budou sloupy i kabeláž, staré žárovkové lampy nahradí moderní LED varianta. Nové budou tlačítka pro chodce i dopravní kamery a na křižovatkách bude zřízena vzdálená správa řídících počítačů, která umožní například kontrolovat rychlost vozidel či průjezdy na červenou.

Rekonstrukce začne v květnu příštího roku a potrvá do září roku 2022. Město za ni zaplatí 58 milionů korun, z toho 85 procent pokryje dotace.