Valašskomeziříčská nemocnice stále navyšuje kapacity, převážet pacienty zatím nemusí

Foto: archiv Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Nárůst hospitalizovaných pacientů s covidem se nevyhnul ani Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí, která průběžně navyšuje počet lůžek. Nyní tu pečují o více než šest desítek nemocných. I přes rostoucí čísla nemusela nemocnice doposud převážet pacienty jinam.

Počty pacientů ve Valašském Meziříčí se v čase i během dne neustále mění. „Nyní je hospitalizováno u nás celkem 68 pacientů pozitivních na COVID-19, u dalších čekáme na výsledek testu, čtyři jsou napojení na umělou plicní ventilaci,” přibližuje aktuální situaci ve valašskomeziříčské nemocnici její ředitel Milan Leckéši.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Pro intenzivní péči o pacienty s covidem je vyčleněna multioborová JIP, ve které přibyla další 3 lůžka, celkem je zde k tedy dispozici 12 lůžek. Někteří z pacientů jsou také umístěni do boxů na ARO. Pro standardní péči o covid pozitivní pacienty má nemocnice k dispozici 66 lůžek na několika stanicích a pro jejich doléčení otevřela začátkem listopadu dalších 19 lůžek na oddělení rehabilitace. S průběžným navyšováním kapacit je nemocnice zatím schopná přijmout všechny covidové pacienty vyžadující léčbu.

I přes složitou situaci není nijak omezena akutní péče. „Musíme i nadále zajistit péči nejen o pacienty covid pozitivní a suspektní, ale poskytujeme nadále i péči akutní pro spádovou oblast 80 tisíc obyvatel. K dispozici máme 8 standardních ventilátorů, přičemž v posledních dnech je na umělou plicní ventilaci připojeno 6 až 7 pacientů. Jde o závažné stavy, kdy ne každý je zapříčiněn koronavirem. I nadále probíhá operativa pacientů s akutními potížemi či úrazy,” vysvětluje ředitel Leckéši.

Valašskomeziříčská nemocnice se stejně jako všechny ostatní potýká s množstvím nemocného personálu. „Měli jsme a máme desítky zdravotníků z naší nemocnice, kteří sami onemocněli, někteří byli i hospitalizováni. Mnozí se již do práce vrátili, a to i tehdy, když sice měli negativní výsledek stěru, ale zcela fit ještě nebyli. Potřebovali jsme je, tak přišli. A nejen za tento přístup, ale také za pracovní úsilí, empatii a schopnost upozadit sebe a své rodiny jim patří hluboký obdiv a velké poděkování,” oceňuje ředitel.