Odměny pro studenty, trasování a testování na Vsetínsku. I o tom jednal krajský krizový štáb

Foto: Zlínský kraj

ZLÍNSKÝ KRAJ – Studenti, kteří během koronaviru pomáhají v nemocnicích a sociálních službách, by se slíbených odměn mohli dočkat dříve. Situace by se měla zlepšit i pro obyvatele Vsetínska, kteří míří na testování. Tato a další témata probíral na dnešním zasedání krajský krizový štáb.

Hejtman Jiří Čunek upozornil na stávající praxi vyplácení odměn pro studenty v nemocnicích a sociálních službách v kraji, kteří pomáhají na základě pracovního příkazu. Podle zákona totiž dostanou odměnu třeba až za půl roku. „Toto je nesmyslné a demotivující, proto hledáme možnosti jak to udělat, aby odměnu za vykonanou práci studenti obdrželi dřív a to například tím, že jim ji vyplatíme z krajského rozpočtu a budeme ji pak následně nárokovat po ministerstvu,“ sdělil hejtman Jiří Čunek.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Ke konci října nastoupilo do nemocnic Zlínského kraje na pracovní příkaz 44 studentů a dalším 88 studentům jsou pracovní příkazy postupně předávány. V sociálních službách v regionu aktuálně vypomáhá 85 studentů.

Čekací lhůty na Vsetínsku jsou příliš dlouhé

Krizový štáb řešil i čekací lhůty na testování na Vsetínsku a Valašskomeziříčsku. Ty jsou podle hejtmana delší než 2 dny. „Pacientům bude nabídnuta možnost jet se nechat testovat do jiných zařízení, kde je čekací doba kratší,“ řekl Jiří Čunek. V celém kraji aktuálně funguje 8 odběrových míst.

Vsetínsko aktuálně patří mezi regiony, které se potýkají s rychlým nárůstem počtu nakažených. Za posledních 7 dní tu podle dat ministerstva zdravotnictví bylo pozitivně testováno 1 107 osob na 100 000 obyvatel, což je druhé nejvyšší číslo v republice. Vyšší nárůst zaznamenalo jen Pelhřimovsko, kde je evidováno 1 115 pozitivně testovaných na 100 000 obyvatel.

Trasování se daří, Zlínský kraj je mezi třemi nejúspěšnějšími

Celkovou epidemiologickou situaci v regionu shrnula ředitelka krajské hygieny Eva Sedláčková a označila ji za stabilizovanou. V poslední době přibývá denně v kraji přibližně tisícovka nakažených, ale toto číslo již dále neroste. Nejvíce případů bylo podle ministerstva zdravotnictví zaznamenáno minulé úterý, kdy v kraji přibylo 1 152 pozitivních testů, naopak nejméně jich bylo uplynulou neděli, a to konkrétně 514.

Jak ředitelka dále zdůraznila, patří Zlínský kraj v České republice dlouhodobě mezi tři nejúspěšnější kraje v takzvaném trasování. Je to i díky pomoci 260 externích spolupracovníků, kteří pomáhají zaměstnancům krajské hygieny. Například za včerejšek se jim společně podařilo natrasovat celkem 935 pozitivně testovaných pacientů.  Trasovat pomáhají například pracovníci krajského úřadu, zaměstnanci soukromé společnosti HP Tronic, studenti a pracovníci z Univerzity Tomáše Bati nebo Domu dětí a mládeže Astra. „Všem, kdo nám s trasováním pomáhají, patří velké poděkování,“ ocenila ředitelka Eva Sedláčková.