Práce na lávce přes Moravu nekomplikuje jen počasí, ale i vandalové

Foto: město Kroměříž

KROMĚŘÍŽ – Termín otevření opravované lávky přes řeku Moravu se odsouvá. Problémem pro pracovníky nejsou jen vytrvalé deště, ale také vandalové, kteří po ní chodí pěšky i jezdí na kole. Hotovo by tak mělo být až ke konci měsíce.

Vandalové ničí izolaci, kterou dělníci pokládají na povrch lávky. „Přestože je lávka uzavřená, někteří lidé to nerespektují, překonávají zábrany a chodí či dokonce jezdí na kole po nové izolaci, která má lávku chránit. Dělníkům pak nezbývá, než poničené části opravovat a práce se zdržují. Chování těchto vandalů je neuvěřitelné,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Na místo dohlíží strážníci, nemohou tu ale zůstávat nepřetržitě. Radnice proto uvažuje nad dalšími opatřeními. „Prověříme například možnost instalace kamery, která by nám nyní ohlídala opravu lávky a po jejím dokončení dohlédla na to, aby po lávce nejezdili cyklisté,“ přiblížil starosta Němec.

Lávka se uzavřela začátkem září a opravená měla být původně 10. listopadu. Kromě vandalů problémy způsobilo také deštivě počasí, v polovině října řeka Morava dosáhla 2. stupně povodňové aktivity. Termín dokončení se proto nyní posunul na 25. listopadu.

Lávka přes řeku Moravu byla v roce 2017 uzavřena kvůli špatnému technickému stavu. Po statickém zajištění a zpevnění konstrukce ji radnice zprovoznila v květnu loňského roku a letos v září došlo na dříve avizované opravy povrchu. „Je to součást údržby, která má prodloužit životnost lávky. Zamezí zatékání, které by lávku zásadně poškozovalo,“ vysvětlil vedoucí radničního odboru služeb Lambert Hanzal. Náklady na opravu lávky činí 8,9 milionu korun, o 200 tisíc korun je navýšily vícepráce.

Foto: město Kroměříž