Pro případ přeplněných nemocnic má Jihočeský kraj připraveny další stovky lůžek

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

JIHOČESKÝ KRAJ – Počty nakažených koronavirem stále rostou a přibývá i hospitalizovaných. Pro případ, že v jihočeských nemocnicích bude překročena kapacita pacientů s Covidem-19, má Jihočeský kraj připravených dalších až 783 náhradních lůžek. Díky nalezení dalších kapacit, které nabídly lázeňská zařízení, pak bylo možné snížit požadavek na lůžka z hmotných rezerv státu.

„Objekty jsme odsouhlasili během jednání krajského krizového štábu již minulý týden. Podle vývoje situace jsme si zároveň stanovili priority a postupy ohledně jejich případného zprovozňování. Objekty jsou připraveny po technické i materiální stránce. Personál budeme řešit až v případě, že by bylo opravdu nutné je reálně využít,“ nastínil hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Na jednání krizového štábu kraje ve čtvrtek 5. listopadu bylo rovněž rozhodnuto o snížení požadavku lůžek ze státních hmotných rezerv z 300 na 200 kusů.

Kde bude možné náhradní lůžka v případě potřeby aktivovat?

Podle hejtmana se konkrétně jedná v první fázi o nevyužívané prostory nemocnic v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, Písku, Prachaticích, Táboře a Dačicích s kapacitou 281 lůžek. V lázních v Třeboni, Vráži a Bechyni je další kapacita až 202 lůžek.

„Již ve středu čtvrtého listopadu jsme zprovoznili objekt kraje u rybníka Mrhal v Hlincové Hoře na Českobudějovicku pro osoby, které jsou pozitivní na Covid-19, ale nepotřebují zdravotní ani sociální péči. Jeho kapacita činí třicet lůžek,“ dodal Kuba a poděkoval za významnou pomoc Českému červenému kříži.

V případě opravdu krajní nouze má kraj k dispozici jako řešení ještě 170 lůžek v Domovech mládeže v Jindřichově Hradci a Strakonicích či 100 provizorních lůžek v prostorách sportovní haly jedné z českobudějovických základních škol.