VIDEO: Recidivista bez řidičáku zběsile ujížděl 150 km/h v obci! Policie stíhání ukončila varovnými výstřely

ORLICKOÚSTECKO/RYCHNOVSKO – Zběsilou noční jízdu řidiče-neřidiče napříč Pardubickým i Královéhradeckým krajem museli ukončit policisté varovnými výstřely. Mladý „závodník-amatér“, který vezl další tři mladé lidi, se nechtěl při dopadení jen tak lehce vzdát. Měl totiž několik soudních zákazů řízení, proto nakonec skončil ve vazbě.

Policie nyní zveřejnila záběry ze stíhání vozu Opel Astra, který v půl jedné ráno v sobotu 18. října jel vysokou rychlostí v obci Libchavy, proto se jej hlídka rozhodla v Ústí nad Orlicí zastavit a zkontrolovat. „Řidič Astry ale evidentně zastavit nechtěl, začal dělat manévry typu blikání směrovkou doprava, odbočení doleva, zvyšování rychlosti, nerespektování červené na semaforu a úprk zpět směrem na Libchavy. V obci na tachometru policisté naměřili téměř 150kilometrovou rychlost,“ uvedla policejní tisková mluvčí Pardubického kraje Markéta Janovská.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Řidič ujíždějícího vozu jel rychle, nevyzpytatelně, přejížděl do protisměru, projížděl místními komunikacemi, kličkoval mezi rodinnými domy. To už vozidlo stíhala i druhá orlickoústecká policejní hlídka. Zběsilá jízda pokračovala směrem na Sopotnici a Potštejn. U obce Homole u Borovnice vjela Astra do lesa a následně na přilehlou komunikaci u pole, kde řidič ztratil nad vozidlem kontrolu, to se dostalo do smyku, který řidič sice vyrovnal, ale policisté ho se svým autem zablokovali. „Řidič se nehodlal jen tak lehce vzdát, s vozidlem začal manévrovat, popojíždět, couvat, a protože policisté měli obavu o svůj život a zdraví, použili varovné výstřely, hrozbu namířenou střelnou zbraní a jiné donucovací prostředky k tomu, aby vozidlo zastavili a posádku dostali z vozidla ven. To se jim podařilo,“ komentovala mluvčí Janovská.

Ve voze cestovaly čtyři osoby, 21letý řidič a tři spolujezdci ve věku 28, 27 a 17 let. Všichni byli zajištěni a předáni policistům z Královéhradeckého kraje, na jehož území pronásledování skončilo. Řidič byl převezen do policejní cely. „Následným šetřením události vyšlo najevo, že muž není rychnovským policistům neznámý. Jedná se o recidivistu, který nikdy nevlastnil platný řidičský průkaz, přesto byl několikrát přistižen jako řidič. Například před nedávnem ho navíc už Okresní soud v Ústí nad Orlicí pravomocně potrestal, a to odnětím svobody na osm měsíců s podmínečným odložením za současného vyslovení dohledu na zkušební dobu v trvání tří roků a k zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu 36 měsíců, tedy do září roku 2023. Podobnou sankci pak muži uložil příkazem i Městský úřad v Kostelci nad Orlicí,“ doplnila tisková mluvčí hradeckých policistů Magdaléna Vlčková.

Mladíka proto policisté obvinili z přečinu a pokračujícího přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za což mu soud v případě prokázání viny může uložit trest až do výše dvou let odnětí svobody. Jelikož se muž tohoto jednání dopustil opakovaně, soud ho umístil do doby vynesení rozsudku do vazby.

Video: Policie ČR