Na jihu Čech přibylo 525 lidí s Covid-19. Aktuálně pozitivních je téměř 11 000

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

JIHOČESKÝ KRAJ – V neděli zaznamenali hygienici na jihu Čech 525 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Jeden nemocný v seniorském věku zemřel. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 12 913 a aktuálně pozitivních 10 997 osob. Od března zde v souvislosti s koronavirem verifikovali hygienici celkem 180 úmrtí.

Od soboty do neděle přijaly laboratoře k vyšetření v regionu 1 031 suspektních vzorků a 43 vzorků od samoplátců. Z výsledků vyšetření potvrdili hygienici k nedělní osmnácté hodině 525 pozitivních případů. K nemocným přibylo 278 žen a 247 mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Strakonicku (221), Českobudějovicku (125) a Jindřichohradecku (64).

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Ve zhruba půl druhé stovce případů byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině a ve více než stovce v zaměstnání. Tři desítky případů se týkaly škol. Nově onemocnělo čtrnáct zdravotníků a sedmatřicet zaměstnanců nebo klientů sociálních služeb. Čtyři osoby se infikovaly při cestách mimo region. U dalších případů zatím nebylo možné zdroj nákazy určit,“ doplnila Kvetoslava Kotrbová.

Kde se můžete nechat testovat

V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické, která testuje pouze indikované případy. Laboratoře SYNLAB provozují v Českých Budějovicích aktuálně dvě odběrová pracoviště pro odběry na vyšetření přímého průkazu infekce SARS-CoV-2. V nedávno otevřeném mobilním odběrovém pracovišti v českobudějovické Vrbenské ulici mohou na odběr dorazit jak pacienti indikovaní lékařem, tak samoplátci. Objednat se musí v obou případech předem, a to v novém online rezervačním systému zde. Odběrové pracoviště v ulici U Tří lvů přijímá pouze samoplátce a pro rezervaci na odběr zde slouží telefonní linka +420 731 595 088.

Synlab testuje také v Českém Krumlově. Laboratoř Nextclinics testuje samoplátce i indikované osoby ve stanu u hlavního vchodu do areálu výstaviště v Husově ulici. Odběry jsou prováděny bez předchozího objednání od pondělí do čtvrtka vždy od 8:00 do 14:00 hodin.

Nemocnice České Budějovice testuje na dvou místech. Pro pěší je určeno odběrové místo před hlavním vstupem do nemocnice a pro automobily v areálu letiště v Plané, které bylo v pátek 30. října rozšířeno o dva nové odběrové stany Armády České republiky. Na obě místa je nutné se předem objednat, v provozu jsou ve všední dny vždy od 9:00 do 14:00 hodin. Objednávkový systém je dostupný zde. Celkem je nyní v regionu 13 odběrných míst.