Samička kivi hnědého už má jméno! Lidé o něm rozhodli v anketě

Foto: archiv Zoo Zlín

ZLÍN – Zlínská zoo požádala fanoušky o pomoc s výběrem jména pro samičku kivi hnědého, která do zahrady nedávno dorazila z Ameriky. Nejvíc hlasů získalo jméno Maia, které si hlasující zaujalo i legendou, která se k němu váže.

Anketu zoo vyhlásila ve své facebookové skupině Fanoušci Zoo Zlín, kde se objevilo 6 vybraných jmen ze všech zaslaných návrhů. V hlasování naprosto suverénně zvítězilo jméno Maia, které v maorštině znamená odvážná. A navíc se k němu váže moc pěkná legenda.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Podle mytického vyprávění bůh Tāne jednou svolal slípku modrou, tuiho zpěvného, kukačku nádhernou a kiviho, aby pomohli vyléčit Tāneho děti, tedy stromy, které byly pojídány brouky a byly proto nemocné. Bůh Tāne přítomné ptáky požádal, aby sestoupili z korun stromů na zem a pomohli stromy vyléčit. Tui odmítl, protože se bál tmy novozélandské buše. Slípka odmítla kvůli vlhku, které na studené zemi převládá. Kukačka také nechtěla Tānemu pomoci, protože stavěla hnízdo a neměla čas. Jen kivi souhlasil, a to i přesto, že cenou za sestoupení z korun stromů byla ztráta barevného peří, křídel a nemožnost vrátit se do prosluněných korun stromů. Od těch dob tui musí nosit chomáč bílého peří pod svým krkem na památku své zbabělosti, slípka byla odsouzena navěky žít s mokrýma nohama v novozélandských bažinách. Kukačce již nikdy nebylo dovoleno postavit další hnízdo a od té doby musí svá vejce klást do hnízd jiných ptáků. Kivi se na památku své odvahy stal nejznámějším a nejmilovanějším ptákem ze všech.

Dočká se zoo mláďat?

Expozici pro kivi hnědé otevřela zoo v roce 2017, a stala se tak jednou ze šesti evropských zahrad, které návštěvníkům nabízí možnost spatřit symbol australské fauny. Doposud ji obýval samec Gerry, před nedávnem však k němu z americké Smithsonial National Zoo přibyla dvacetiměsíční samička.

Po povinné karanténě čeká Maiu přechod do nově upravené ubikace. Vnitřní i venkovní část expozice chovatelé přehradí neprůhlednou, sedmdesát centimetrů vysokou bariérou. Oba dva ptáci budou mít k dispozici vlastní prostor, budou však navzájem o sobě vědět. Po čase pak vymění bariéru za průhlednou a nabídnou kiviům společný vizuální kontakt. Podle jejich chování pak budou pokračovat v dalším, velmi pozvolném spojování.