Valašskomeziříčská nemocnice dostala speciální ventilátor vyvinutý v ČVUT

Tým oddělení ARO Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí si přebírá ventilátor CoroVent. Foto: archiv Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí obdržela v pátek speciální plicní ventilátor, který vyvinuli vědci na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze. CoroVent bude zatím sloužit po využití všech dosavadních osmi ventilátorů.

Oproti klasickým ventilátorům má CoroVent omezené některé funkce, na druhou stranu má snadno ovládání a personál ho může používat po rychlém zaškolení. „Jedná se o plicní ventilátor určený pro pacienty s onemocněním COVID-19, kteří vyžadují připojení na umělou plicní ventilaci. Ačkoliv je přístroj poměrně jednoduchý, poskytuje dostatečně kvalitní ventilaci podle nejnovějších lékařských doporučení,“ přiblížil referent zdravotnické techniky Jaromír Petřík.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Zdravotníci valašskomeziříčské nemocnice aktuálně pečují o 79 covid pozitivních pacientů. Z toho 11 osob leží ve velmi těžkém stavu na ARO a JIP lůžkách a 4 lidé vyžadují podporu umělé plicní ventilace. „Je nutné zdůraznit, že ventilátor je určen primárně pro emergentní použití, de facto jej využijeme až po naplnění kapacity všech standardních ventilátorů na oddělení,“ říká primář ARO valašskomeziříčské nemocnice Martin Juříček.

Vývoj CoroVentu započal v březnu během první vlny koronaviru. Týmu profesora Karla Roubíka z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT se ho podařilo vyvinout nesmírně rychle. Vyroben je z běžně dostupných komponentů, což umožňuje rychlou výrobu ve velkém. V říjnu získal povolení k prodeji a použití jako zdravotnický prostředek od Ministerstva zdravotnictví ČR, čímž začala jeho distribuce do českých nemocnic. Ventilátor je financován ze sbírky občanů a firem a nemocnice jej dostala zdarma včetně okamžitého zaškolení přítomného odborného zdravotnického personálu, které zajistil tým profesora Karla Roubíka.