Cizinci brutálně napadli a okradli pracovnici směnárny o téměř tři miliony korun

Ilustrační foto

UHERSKÝ BROD – Krajští kriminalisté v těchto dnech obvinili dva cizince ve věku 35 a 48 let, kteří měli loni brutálně napadnout a okrást pracovnici směnárny o téměř tři miliony korun. Nyní jsou ve vazbě kvůli drogám. Podle policie jde o jedno z největších loupežných přepadení na Moravě.

K události došlo loni v únoru v Uherském Brodě. Na loupež se oba připravovali a na pracovnici směnárny si počkali u domu, ve kterém bydlí. „Dnes jedenačtyřicetiletá žena přijela navečer z práce domů, zaparkovala, a když vystoupila ze svého vozu, muž maskovaný kapucí a šátkem přes obličej ji beze slov brutálně udeřil tyčí několikrát do hlavy a vytrhl jí z ruky batoh, ve kterém měla necelé tři miliony korun, platební karty a doklady. Jednalo se o peníze ze směnárny v různých bankovních měnách,“ vylíčila policejní mluvčí Lenka Javorková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Žena zůstala po útoku ležet na zemi a už jen periferně zahlédla, jak muž nasedl k druhému muži do auta, které ve smyku rychle z místa odjelo. Žena skončila se zraněním v nemocnici. Pachatelé během jízdy peníze vytáhli a batoh vyhodili z auta.

Krajští kriminalisté událost prověřovali a shromažďovali důkazy přes rok a půl. „K objasnění případu mimo jiné přispěli i svědci, kteří vyfotografovali někdy na podzim roku 2018 muže, kteří se podezřele pohybovali kolem směnárny v Uherském Hradišti, kde žena pracovala. Muži si podle svědků maskovali obličeje a při pohledu lidí skláněli hlavy, aby jim nebylo vidět do obličeje. Kriminalistům pomohl i muž, který našel pár hodin po loupeži odhozený batoh a donesl ho na policii,“ sdělila Lenka Javorková.

Policisté během šetření dohledali i několik „pracovních“ telefonů, které používali pachatelé ke komunikaci při přípravě a během loupeže. Ty pak po loupeži vyhodili z auta.

Přepadení nebyl jediný prohřešek, který mají na kontě

Při prověřování loupeže, ze které byli cizinci podezřelí, kriminalisté zjistili, že se trestné činnosti dopouští i na úseku drogové kriminality. Letos v lednu muže zadrželi a obvinili je z rozsáhlé distribuce marihuany, oba tehdy skončili ve vazbě. „Kriminalisté pak na případu loupeže dále pracovali a koncem října dva vazebně stíhané cizince obvinili ze zvlášť závažného zločinu loupež a neoprávněné opatření, padělání a pozmění platebního prostředku spáchané formou spolupachatelství. V případě prokázání viny a odsouzení jim hrozí až dvanáctiletý trest odnětí svobody,“ uvedla mluvčí.

Oba muži jsou občany Evropské unie, v České republice ale trestní záznam nemají. „Starší z mužů však byl ve své zemi odsouzen a potrestán za majetkovou trestnou činnost, držení drog a řízení pod vlivem návykových látek. Kriminalisté případ nadále šetří a pracují i s verzí, že obvinění měli další spolupachatele,“ doplnila Javorková.

Podle policie je událost v Brodě jedním z největších loupežných přepadení na Moravě s ohledem na výši škody. „K odhalení pachatelů bylo potřeba využití veškerých dostupných mechanizmů unijního práva v oblasti bezpečnosti. Cestou Ředitelství pro mezinárodní spolupráce se jednalo o desítky dožádání v rámci celé Evropské unie. Kriminalisté opakovaně využili také spolupráci s mezinárodními policejními organizacemi INTERPOL a EUROPOL,“ popsala Lenka Javorková.