Opilců ve Zlíně neubylo ani za nouzového stavu. Jeden se chtěl prát, další močil na peróně

Foto: MP Zlín

ZLÍN – I přes zákaz pití alkoholu na veřejnosti opilců v ulicích Zlína neubylo. Podle strážníků se popíjení přesunulo do soukromí a počty podnapilých, které musí řešit, se nijak nezmenšily. O trablech s místními opilci vyprávěl zástupce ředitele Městské policie Zlín Pavel Janík.

Chtěli do Brna, na nádraží se ale zpili pod obraz

Večer v pondělí 2. listopadu se hlídka setkala s dvojicí opilých cizinců na vlakovém nádraží. Strážníkům sdělili, že se potřebují dostat do Brna, kde mají nastoupit do zaměstnání. „Jelikož byli oba mírně pod vlivem alkoholu, upozornili je strážníci na zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích a poté jim pomohli nalézt vhodný spoj, který by je mohl dopravit do cílové destinace,“ uvedl Pavel Janík.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

O necelých devět hodin později však bylo jasné, že se radou neřídili. Krátce před šestou ranní byla hlídka přivolaná na železniční stanici, kde měl jeden z opilců močit na peróně. „Strážníci zjistili, že se jedná o včera řešené cizince ve věku 47 a 55 let, kteří již nebyli pod mírným vlivem alkoholu, ale nacházeli se ve stavu na hranici těžké opilosti a otravy alkoholem. Orientační vyšetření prokázalo u staršího na 3,2 promile alkoholu v dechu, u mladšího pak dokonce 4,1 promile,“ sdělil Janík.

Protože v takovém stavu zcela pochopitelně nedokázali kontrolovat své chování, bylo o jejich dalším osudu rozhodnuto. „Po provedeném lékařském vyšetření je strážníci převezli nikoliv do Brna, ale jen do Kroměříže, kde se dočkali vystřízlivění v útulných prostorách tamní záchytné stanice,“ uzavírá příběh zástupce ředitele.

Opilec šel strážníkovi po zbrani

V úterý hodinu před polednem kontrolovala autobusové nádraží hlídka Útvaru kynologické služby. Pozornost strážníků upoutala skupina sociálně nepřizpůsobených osob, které jako obvykle netrápilo dodržování předpisů, natož aktuální krizová opatření. „Co mohlo skončit pokojným rozchodem, nabralo na dramatičnosti v okamžiku, kdy se jeden z přítomných pokusil uchopit za hlavu služebního psa a vzápětí se dokonce sápal po střelné zbrani strážníka. Jak se asi dalo čekat, následovalo použití donucovacích prostředků a dvaačtyřicetiletý muž z Uherského Brodu skončil na zemi s pouty na rukou. Ani v této poloze však ze sebe nepřestával chrlit proud nadávek a urážek toho nejvulgárnějšího kalibru,“ vylíčil Pavel Janík.

Orientační vyšetření u něj prokázalo 2,5 promile v dechu. Skončil na záchytce a jeho jednání bude mít dohru před správním orgánem.

Ne všechny cesty domů dopadly úspěšně

Ve středu 4. listopadu před polednem pak byla hlídka přivolána na zastávku MHD v místní části Prštné, kde byl vyloučen z přepravy šestatřicetiletý muž z Luhačovic. Čerstvý vzduch mu však v tomto případě vyloženě prospěl a po krátkém odpočinku dal na doporučení strážníků a k místu svého ubytování se odebral pěšky.

To, co se u předchozího povedlo hned na poprvé, chvíli trvalo v případě třicetiletého muže, který se v pátek 6. listopadu po „policejní hodině“ nacházel u zastávky MHD na sídlišti Jižní Svahy. „Mladý muž si byl od prvních okamžiků vědom, že to s alkoholem poněkud přehnal a ačkoliv analyzátor alkoholu v dechu vykázal hodnotu 3,7 promile, dotyčný dokázal jakž takž kontrolovat své chování. S hlídkou se dokonce ztotožnil v tom, že by se měl odebrat ke svému nedalekému bydlišti a tímto směrem následně sám zamířil,“ popsal Pavel Janík.

Při pokusu odebrat se domů však dotyčný neměl příliš štěstí. Strážníci ho po neúspěšném pokusu raději doprovodili a předali jeho družce. „Ta si jej převzala do své péče a potvrdila, že se v jeho případě jedná údajně o běžný stav. Pokud tomu tak skutečně je, rozhodně si myslíme, že jej nelze považovat za uspokojivý a zaslouží si další řešení,“ dodává zástupce ředitele.

Prozatím poslední převoz do protialkoholní záchytné stanice učinila hlídka městské policie uplynulou neděli krátce po poledni. „V centru krajského města se totiž nacházela dvojice mužů ve věku 37let, u nichž orientační vyšetření prokázalo 3 a 3,8 promile alkoholu v dechu. Jelikož ani jeden z nich nedokázal v důsledku těžké opilosti kontrolovat své chování, čekalo je střízlivění ve specializovaném zdravotnickém zařízení,“ ukončuje Pavel Janík.

Foto: MP Zlín