Výlet na vozíku? Jeďte za dobrodružstvím a krásou přírody Mariánského údolí

Mariánské údolí nedaleko Brna. Zdroj: (CC BY 2.0). Autor: ufoncz

Jste upoutaní na vozík a přesto byste si rádi vyjeli na výlet? Mnoho turistických cílů v naší zemi je přizpůsobeno i pro vás. Jedním z nich je Mariánské údolí nedaleko Brna. Romantické prostředí, krásná příroda a protékající potok Říčka vás naplní optimismem a dobrou náladou. A klidně s sebou vezměte nějakého kamaráda.

Mariánské údolí najdete na východním okraji městské části Brno – Líšeň, část území také  zasahuje do obcí Mokrá-Horákov a Ochoz u Brna v CHKO Moravský kras. A právě v tomto krásném romantickém údolí obklopeném lesy, kde meandruje potok Říčka a kde bylo vybudováno pět údolních nádrží, se můžete vydat na toulku po naučné stezce.
Milovníci přírody zde najdou tři různě dlouhé trasy, které provedou vozíčkáře okolo Líšeňské Říčky.

Mapa Mariánské údolí, Brno. Zdroj: KČT

Začátek i konec výletu je na parkovišti a konečné autobusu MHD č. 45 Mariánské údolí v Líšni. Od informační tabule pojedete po asfaltové cestě po levé straně proti proudu říčky stejného jména. Dostanete se k prvnímu rybníku „U Kadlecova mlýna” a za ním přejede hráz na levý břeh. U směrovek se můžete rozhodnout, zda se cestou vpravo vrátíte zpět na parkoviště (cca 6,5 km) nebo budete pokračovat v dalším putování. Zvolíte-li druhou možnost, vydejte se vlevo proti proudu až k „Muchově boudě” s krásným výhledem na malebnou krajinu. Zastavení je opatřeno několik informačními tabulemi, které vás seznámí s životem a děním v Mariánském údolí. Na tomto místě se opět rozhodnete, zda se vrátíte po modré značce zpět až na parkoviště MHD (cca 11 km) nebo si trasu ještě prodloužíte o další 4 km k poslednímu rybníčku u rozcestníku Říčky-koupaliště. Rybník Hornek je místem, kde už zpevněná cesta končí a vy se vydáte zpět k parkovišti a zastávce.

Většina tras tvoří okruhy, které můžete různě kombinovat, a tak projet trasu kratší nebo delší. Stezka je zařazena do nejsnazšího stupně obtížnosti a je tedy určena pro všechny typy vozíků i méně zdatné vozíčkáře.
Cesty mohou rovněž využít k procházkám maminky i celé rodiny s dětským kočárkem.

Informace a mapku stezky najdete na webových stránkách Klubu českých turistů – značené trasy pro vozíčkáře.

Místo

Kraj: Jihomoravský kraj
Okres: Brno-město
Město: Brno

Kontakt

Klub českých turistů
Jihomoravská oblast
Křížkovského 29, 603 00 Brno
e-mail:
kctjmo@seznam.cz
www.kct.cz/jihomoravska-oblast