Zlínský kraj má nové vedení. Hejtmanem se stal Radim Holiš z ANO

Foto: Jiří Balát/Zlínský kraj

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zastupitelé kraje na prvním ustavujícím zasedání zvolili na příští čtyři roky nového hejtmana. Zástupci koalice si také rozdělili křesla v devítičlenné radě. Dosavadní hejtman Jiří Čunek skončil v opozici.

Podle očekávání se novým hejtmanem kraje stal starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš z hnutí ANO, které ve volbách získalo nejvíce hlasů. Při hlasování se pro něj vyslovilo 28 z 44 přítomných zastupitelů.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Do 45členného zastupitelstva se dostali zástupci 8 stran. 9 mandátů obsadilo hnutí ANO, stejně tak 9 jich má KDU-ČSL, po 6 křeslech získali Piráti a STAN, 5 zastupitelů má ODS, 4 mandáty má ČSSD, po 3 křeslech obsadí SPD a také Trikolóra-Soukromníci-Nezávislí.

Křesla v devítičlenné radě si rozdělili zástupci nové koalice sestavené z hnutí ANO, Pirátů, ODS a ČSSD. ANO a Piráti obsadili po třech křeslech, ODS získalo dvě a ČSSD jedno.

Proběhla také volba pěti náměstků zastupujících hejtmana v době jeho nepřítomnosti. První, tedy statutární náměstkyní, byla zvolena Hana Ančincová (Piráti), do jejíž kompetence patří životní prostředí a zemědělství a také oblast sociálních věcí a neziskového sektoru. Druhým náměstkem, který má na starosti dopravu, je Radek Doležel (ANO). Třetím náměstkem pro strategický rozvoj, územní plánování a cestovní ruch byl ustanoven Lubomír Traub (ODS). Čtvrtou náměstkyní, která převzala zodpovědnost za resort zdravotnictví, se stala Olga Sehnalová (ČSSD). Pátým náměstkem pro finance, majetek a rozvoj podnikání je David Vychytil (ANO). Radním pro digitalizaci, mládež a sport je Jiří Jaroš (Piráti). Radní pro kulturu a školství byla zvolena Zuzana Fišerová (Piráti). Radním pro investice a dotace se stal Zbyněk Fojtíček (ODS).

Úvodní část ustanovujícího zasedání do doby zvolení nového hejtmana vedl Stanislav Mišák coby nejstarší člen zastupitelstva. Vše se dělo za zvýšených hygienických opatření v souvislosti s epidemií koronaviru.

Nový hejtman Zlínského kraje Ing. Radim Holiš se narodil 12. srpna 1975 ve Valašském Meziříčí. Absolvoval Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí a následně vystudoval obor pozemní stavby na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně. Po absolutoriu začal pracovat jako projektant s autorizací na pozemní stavby, od roku 2012 se věnoval i realizaci staveb. Do hnutí ANO vstoupil v roce 2014. Tehdy se také stal starostou Rožnova pod Radhoštěm, kde s rodinou žije. Je ženatý, má dva syny.