Jižní Čechy byly v létě nejnavštěvovanějším regionem. Za sebou nechaly i Prahu

Český Krumlov (zdroj pixabay.com)

JIHOČESKÝ KRAJ – Jihočeský kraj byl ve třetím čtvrtletí letošního roku turisticky nejnavštěvovanějším tuzemským regionem. V počtu hostů i přenocování za sebou jižní Čechy historicky poprvé nechaly nejen všechny ostatní české kraje, ale i Prahu. Navzdory koronavirové krizi v létě návštěvníci strávili na jihu Čech celkem více než 2,38 milionu nocí, což bylo 4,8 procenta víc, než v rekordním roce 2019. Tento výsledek připisují odborníci úspěšnému projektu Jihočeské centrály cestovního ruchu Léto v jižních Čechách.

Podle čerstvě zveřejněných údajů Českého statistického úřadu navštívilo od začátku července do konce září jihočeský region celkem 780 744 hostů, z toho 703 059 domácích a 77 685 zahraničních, což zajistilo i v krizi meziroční propad o pouhá tři procenta. Ve srovnání s rokem 2019 přijelo o 22 procent víc domácích turistů, cizinců však dorazila pouze třetina. To ovšem manažeři Jihočeské centrály cestovního ruchu očekávali.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Hlavním důvodem byla samozřejmě koronavirová pandemie, zejména do Českého Krumlova mířili poslední roky v hojné míře především Asiaté, kteří letos nepřijeli vůbec. Ti zde představovali přibližně polovinu veškeré zahraniční klientely. Už před jarním lockdownem bylo jasné, že nedorazí a vzhledem k situaci s nimi nemůžeme počítat ani v nejbližších několika dalších sezónách. V první fázi nás to vedlo k zaměření se na domácí turisty, pro které jsme připravili projekt Léto v jižních Čechách. Do budoucna se musíme zaměřit na turisty z jiných, především evropských zemí,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek.

Turistickou sezónu zachránila kampaň Léto v jižních Čechách

Přestože stávající podzimní lockdown turismus na jihu Čech, podobně jako jinde znovu zcela ochromil, jsou podle Poláška letní data nadějí, že velká část poskytovatelů služeb v cestovním ruchu koronavirovou krizi přežije. Sice s velikými ztrátami, ale přežije. „Zásadní je bilance počtu přenocování ve třetím čtvrtletí. Více než dvě celá osm milionu nocí. To je nepochybně významný úspěch, protože jsme nejen všechny v České republice předběhli, ale podařilo se významně eliminovat jarní ztráty,“ doplnil Polášek.

Vytíženost ubytovacích zařízení v nižším cenovém segmentu dosáhla na jihu Čech meziročního srovnání s loňskem, ztráty rostou úměrně tomu, jak roste cena ubytování. Obecně lze konstatovat, že jihočeské kempy dosáhly na své loňské tržby, pětihvězdičkové hotely jsou na čtvrtině tržeb roku 2019.

Jihočeský hejtman Martin Kuba v této souvislosti připomněl, že Jihočeský kraj přišel jako první, už v polovině června, se systémem slevových voucherů na ubytování, čímž výrazně podpořil motivaci domácích turistů strávit léto na jihu Čech. „V efektivní a koncepční podpoře cestovního ruchu musí kraj samozřejmě dál pokračovat,“ konstatoval hejtman.

Podobně se vyjádřil i jeho první náměstek František Talíř, v jehož gesci je právě cestovní ruch. „Cestovní ruch je jihočeským fenoménem a mám velkou radost, že jsme mohli v našem kraji přivítat rekordní počet domácích turistů i návštěvníků z okolních zemí. Velmi si vážím všech Jihočechů pracujících v cestovním ruchu, kteří jim nabízejí skvělé služby i profesionální přístup. Právě jim chceme v průběhu zimní sezóny i v celém příštím roce poskytnout maximální podporu tak, aby přežili ztráty, které přináší epidemie Covidu. A také udělat maximum pro to, aby se k nám i v roce 2021 turisté rádi vraceli a bylo jich ještě více než letos. Zvládli jsme to na jaře, zvládneme to i nyní,“ zdůraznil Talíř.

Tisková zpráva