Koronavirem se nakazilo dalších 686 Jihočechů. Hygienici stále řeší i výskyt žloutenky

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

JIHOČESKÝ KRAJ – Ve středu zaznamenali hygienici na jihu Čech 686 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem 1 265 nemocných se uzdravilo, čtrnáct osob v seniorském věku zemřelo. Počet aktuálně pozitivních tak klesl na jihu Čech pod 10 tisíc na 9 767 a po čtrnácti dnech se dostal zpět na úroveň ze středy 28. října. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 14 484. Od března zde v souvislosti s koronavirem hygienici verifikovali celkem 239 úmrtí.

Od úterý do středy přijaly laboratoře k vyšetření v regionu 1 540 suspektních vzorků a 23 vzorků od samoplátců. Z výsledků vyšetření potvrdili hygienici ke středeční osmnácté hodině 686 nových pozitivních případů. K nemocným přibylo 373 žen a 313 mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Českobudějovicku (161), Písecku (120) a Táborsku (117).

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„V jednom stu třiceti případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině a v jednom stu pětatřiceti případech v zaměstnání. Pět případů se týkalo škol. Nově onemocněly dvě desítky zdravotníků a jedenáct klientů či pracovníků sociálních služeb. Deset osob se infikovalo při cestách mimo region. U dalších případů zatím nebylo možné zdroj nákazy určit,” uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 9 767 aktivních případů Covid-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 2 747 na Českobudějovicku, 1 688 na Jindřichohradecku, 1 536 na Táborsku, 1 368 na Písecku, 1 079 na Strakonicku, 747 na Prachaticku a 602 na Českokrumlovsku. 239 nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou zemřelo.

V kraji je 77 případů žloutenky typu A

Už od začátku října také jihočeští hygienici řeší cluster virové hepatitidy A, který se rozvinul v souvislosti se stravovacím provozem v blízkosti českobudějovického nádraží. „Ještě i v tomto týdnu jsme zaznamenali čtyři nové případy. Šlo o rodinné kontakty již dříve dohledaných pozitivních osob, které se v jídelně nakazily. Zaznamenali jsme však i přenosy na děti v rámci rodin. V zařízeních, kde se děti pohybovaly, jsme proto museli nařídit protiepidemická opatření, která budou trvat padesát dní. K dnešku evidujeme celkem sedmdesát sedm případů z tohoto ohniska, nejvíce, dvaapadesát, jich je na Českobudějovicku,“ uvedla Kvetoslava Kotrbová. Sedm případů je na Jindřichohradecku, šest na Českokrumlovsku, po čtyřech na Strakonicku a Táborsku a po dvou na Písecku a Prachaticku.