Laboratoře ve zlínské nemocnici zvládnou až dvojnásobek testů denně. Pomáhá jim nový analyzátor

Foto: KNTB

ZLÍN – Baťova nemocnice pořídila zcela moderní přístroj, který pomůže s vyhodnocováním vzorků odebraných lidem s podezřením na covid. Namísto dosavadních 280 testů denně jich plně automatický analyzátor zvládne provést až dvojnásobek. Zařízení je zatím ve zkušebním provozu.

Ačkoliv v posledním týdnu zaznamenala nemocnice pokles počtu odběrů, provádí stále na šest stovek odběrů denně. „Možnost vyhodnocovat většinu vzorků v naší vlastní laboratoři je pro nás důležitá zejména z hlediska kontroly celého procesu, rozhodující je pro nás kvalita testů a rychlost, s jakou máme výsledky k dispozici,“ podotkl Radomír Maráček, předseda představenstev krajských nemocnic a ředitel zlínské nemocnice.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Nový analyzátor je plně automatizovaný. „Zahrnuje všechny fáze testování vzorků PCR diagnostiky. Dojde k navýšení kapacity vyšetřovaných vzorků bez dalšího zatížení personálu laboratoře,“ vysvětlila Nataša Bartoníková primářka Oddělení lékařské mikrobiologie. Přístroj lze využívat také na testy chřipky a RS viru. Analyzátor ale bude podle jejích slov využíván i pro PCR diagnostiku zcela jiného spektra patogenů.

Přístroj je české výroby stejně jako potřebná chemie. „Chtěli jsme tím předejít problémům, s nimiž jsme se potýkali na jaře, kdy bylo pro nemocnice obtížné shánět testovací sady, a o dodávky se přetahovaly laboratoře po celém světě. Chtěli jsme záruku a garanci dostatečných skladových zásob dostupných přímo v České republice,“ dodal Radomír Maráček. Cena přístroje je 2,5 milionu korun.

Zlínská nemocnice nyní provozuje tři odběrová místa, a to covidovou ambulanci na plicním oddělení, stan se systémem odběru „drive thru“ a ambulanci pro odběry dětí do 10 let. Další vzorky se odebírají v terénu od lidí, kteří ze zdravotních důvodů nemohou dorazit do nemocnice. Od počátku letošního září už zdejší zdravotníci provedli v souvislosti s pandemií koronaviru více než 35 000 odběrů vzorků na testy onemocnění SARS-CoV-2.

Foto: KNTB