První kolo testování v kroměřížských domovech je u konce. Výsledky příjemně překvapily

Foto: město Kroměříž

KROMĚŘÍŽ – Na základě nařízení ministerstva zdravotnictví proběhlo v domovech kroměřížských sociálních služeb plošné testování antigenními testy. Výsledky přinesly příjemné překvapení. Z 800 lidí mělo jen 7 pozitivní test. Další kolo proběhne znovu za 5 dní.

Testování prováděly tři šestičlenné mobilní týmy během středy a čtvrtka. „Ve Vážanech byl pozitivně testovaný jeden klient, který neměl příznaky, U Moravy pak měl pozitivní test jeden z pracovníků, opět bez příznaků, na Barborce byli s pozitivním výsledkem testováni čtyři klienti, všichni také bez příznaků a na oddělení, kde vzhledem ke zdravotnímu stavu není možné používat ochranné prostředky, takže výsledek není překvapením, a jeden bezpříznakový pracovník. V domovech U Kašny a Strom života neměl pozitivní výsledek testu nikdo z klientů, ani žádný ze zaměstnanců,“ shrnul vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Radovan Klabal.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Dvoudenní testování tedy odhalilo celkem sedm pozitivních osob nakažených koronavirem. „Výsledky testování jsme velmi mile překvapeni. Je vidět, že přijatá opatření, tedy zákaz návštěv domovů pro osoby zvenčí a zákaz opouštět domovy ze strany klientů, fungují. Chápu, že omezení nejsou vůbec příjemná, ale jsou na ochranu zdraví a životů klientů,“ řekl místostarosta Vít Peštuka.

Antigenní testy se provádí výtěrem z nosohltanu a odhalit by měly právě probíhající infekci. „Výtěr z nosohltanu není pro nikoho příjemný a někteří naši klienti z něho měli trochu obavu. Ale jde o vyšetření trvající pár vteřin, které se dá zvládnout. A nám pomůže odhalit případné nositele viru a ochránit poté ostatní klienty i zaměstnance v konkrétním zařízení,“ dodala ředitelka kroměřížských sociálních služeb Dagmar Klučková, která je zároveň členkou jednoho ze tří testovacích týmů.