VIDEO: Policisté rozbili síť výrobců a dealerů pervitinu, obvinění čelí 9 lidí

Foto: Policie ČR

ZLÍNSKÝ KRAJ – Krajští kriminalisté rozkryli organizovanou síť výrobců a distributorů pervitinu. Postupně zadrželi 10 osob a 9 z nich obvinili. Teď jim hrozí až 10 let za mřížemi. Při zákroku policisté našli nejen kompletní varnu s chemikáliemi a vybavením, ale i několik kilogramů marihuany a zbraň.

Kriminalisté během několikaměsíčního pátrání zjistili, že hlavními organizátory výroby pervitinu jsou dva muži z Kroměřížska ve věku 37 a 44 let. „Další osoby se pak na výrobě psychotropní látky různými způsoby podílely, nakupovaly a dovážely chemikálie, laboratorní skla nebo poskytovaly prostory pro výrobu, která probíhala většinou dvakrát týdně na nejméně třech místech, která střídaly. Někteří pomáhali přímo při výrobě tak, že míchali chemikálie, další ze skupiny pak měli za úkol drogu distribuovat především ve Zlínském, ale i Jihomoravském a Olomouckém kraji,“ líčí policejní mluvčí Lenka Javorková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Většina z obviněných přitom sama užívala pervitin. „Při své činnosti se snažili trestnou činnost krýt, byli velmi obezřetní a opatrní, znali standardní metody a postupy policie. Dvojice organizátorů má v současné době zákaz řízení motorových vozidel a z tohoto důvodu využívali k dovozu a převozu materiálů, ale i jejich dovozu na různé schůzky, další členy skupiny,“ popisuje Javorková.

Kriminalisté zajistili kompletní varnu, chemikálie, kila marihuany i zbraň

Organizovanou skupinu krajští kriminalisté rozbili 25. října. V odpoledních hodinách zadrželi v Prostějově, Přerově a na Kroměřížsku prvních šest osob,  další dva muže dopadli v následujících dnech a posledního uplynulý pátek. Při zadržení některých podezřelých kriminalistům asistovala zásahová jednotka z Jihomoravského kraje.

Při zásahu v nenápadném domku v Prostějově přistihli kriminalisté tři muže, kteří právě pervitin vyráběli, ale výrobu dokončit nestihli. „Při čtyřech domovních prohlídkách kriminalisté zajistili kompletní varnu pervitinu, velké množství chemických látek a další věci potřebné k výrobě drogy. Zajistili také několik kilogramů sušené marihuany a plynovou zbraň,“ uvedla policejní mluvčí.

Tři z obviněných byli už v minulosti za drogovou trestnou činnost trestáni. Další čtyři mají v rejstříku záznamy pro jinou než drogovou trestnou činnost. „Vyšetřovatel devět zadržených ve věku od 21 do 56 let obvinil ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za který jim hrozí až desetiletý trest odnětí svobody. Jedinou obviněnou ženou v této kauze je jedenadvacetiletá dcera hlavního organizátora, která společně se třemi muži skončila po sdělení obvinění ve vazbě,“ sdělila Lenka Javorková s tím, že přesné množství vyrobeného pervitinu teprve upřesní znalecké posudky a následné vyšetřování, a tím může dojít ke změně právní kvalifikace.

Celý zásah policii komplikovala současné koronavirová situace. „Všem osobám museli policisté při zadržení nasadit roušky a další ochranné pomůcky, změřit teploty a ještě před samotným zásahem zjistit, zda nejsou v karanténě. Při jedné z domovních prohlídek museli mít všichni zúčastnění vzhledem ke zdravotnímu stavu zadržené osoby ochranný oděv,“ vysvětlila Lenka Javorková.

Foto: Policie ČR
Foto: Policie ČR
Foto: Policie ČR
Foto: Policie ČR