Desetimetrový Fénix v první ostré akci

Zdroj: ZZS HMP

PRAHA – Nezvyklá kolona vyjela ve čtvrtek s deseti pacienty. Záchranářský speciál Fénix převážel pacienty s COVID-19 z přetížené nemocnice v Benešově do Motola.

Transport s využitím speciálu Fénix je efektivní pro převozy pacientů v počtu šesti a více osob. Tato úspěšná akce potvrzuje skvělou spolupráci složek integrovaného záchranného systému,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Petr Kolouch. Kolonu kromě Fénixe tvořily dva policejní vozy, lékařská posádka a jednotka pražských hasičů, kteří pomáhali s transportem pacientů na nosítkách.

Jsme největší zdravotnické zařízení v České republice a proto cítíme jako svou povinnost pomoci těm menším. Přestože i naše zdravotníky zasáhl covid-19, stále jsme schopni nabídnout své kapacity,“ řekl Miloslav Ludvík, ředitel Faktultní nemocnice Motol. Deset pacientů, které transportovali z benešovské nemocnice, má středně těžký průběh onemocnění. Ani jeden z těchto pacientů nemusí být napojen na umělou plicní ventilaci. Celý transport, včetně přebrání a předání pacientů trval tři hodiny. Trasa, kterou kolona překonala, měřila 120 kilometrů.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Kolona z Motola následně zamířila k dezinfekci na výjezdovou základnu Kundratka. Vůz, který byl pojmenován Fénix, je deset metrů dlouhý a pojme až dvanáct ležících pacientů na nosítkách, případně až tři pacienty na nemocničních lůžkách. Jedná se o nový speciál Mercedes Benz Atego. V tomto voze je rovněž možné poskytovat kyslíkovou terapii většímu množství pacientů. Převoz pacientů z benešovské nemocnice do Prahy byl prvním ostrým výjezdem Fénixe.

Zdroj: ZZS HMP