Dobrovolníci pomáhají seniorům zvládnout izolaci

KRAJ VYSOČINA – Opatření proti šíření onemocnění covid-19 nejtíživěji dopadají na seniory v pečovatelských domech. Tato zařízení se nyní potýkají s výrazným nedostatkem personálu. Svou pomoc naštěstí nabízejí dobrovolníci, jejichž počet narůstá.

Senioři jsou nyní v domovech vystaveni omezení návštěv, nemohou volně vycházet a chybí jim kontakt s blízkými. To vše je pro zaměstnance hodně náročné. V těchto dnech mají navíc další povinnost, a to plošné testování seniorů. V této situaci nabídlo řešení Akademické centrum studentských aktivit (ACSA), které zřídilo celorepublikový portál pro organizaci dobrovolníků pod názvem chcipomoct.cz. V své databázi má nyní již tisíce zájemců. Požadavky a nabídky pomoci se zaznamenávají na elektronický formulář, který se poté propojuje s dobrovolníky.

„A aby se vyslaní dobrovolníci ve službě neztratili a byli opravdu nápomocni, připravili jsme pro ně bezplatný kurz – Základy ošetřovatelství. V kraji Vysočina tak můžeme pomáhat tam, kde je to třeba, ať už vysláním dobrovolníka do konkrétního zařízení či pomocí na dálku například prostřednictvím Kamaráda na telefonu,“ vysvětluje hlavní koordinátorka organizace ACSA Petra Hejkrlíková. Největší zájem o pomoc dobrovolníků mají nejen sociální, ale také zdravotnická zařízení.