KORONAVIRUS: Ministr Blatný představil systém PES, normální život v nedohlednu

Zdroj: MZ ČR

Česko – Ačkoliv minimálně poslední uplynulý týden naznačuje, že koronavirová epidemie v šíření zpomaluje, rozhodně se nezdá, že by brzy mělo dojít k jakýmkoliv výraznějším rozvolněním opatření. To je patrné i z tzv. protiepidemického systému PES, který dnes na tiskové konferenci představil ministr Blatný.

V průměru bylo v Česku za poslední týden denně nově diagnostikováno 7 819 případů onemocnění covid-19, procento pozitivních vůči všem testovaným podle slov hlavní hygieničky Rážové také klesá. „Vidíme světlo na konci tunelu, z čísel je evidentní, že epidemie jeví známky brzdění, klesá populační zátěž a sledujeme pokles reprodukčního čísla,“ shrnul Ladislav Dušek z ÚZIS.  Reprodukční číslo R se pak aktuálně pohybuje kolem hodnoty 0,7-0,8.

Podle Duška navíc není brzdění až tak pomalé, jak se odborníci báli, a údajně poskytuje jistou šanci, že by útlum v průběhu listopadu mohl být relativně rychlý a již na hraně prosince bychom se mohli dostat k poměrně přijatelným hodnotám. To je však podmíněno tím, jestli opatření budou i nadále dodržována. „Co nejrychleji ale musíme snížit zátěž v nemocnicích tak, aby zdravotní péče nebyla limitována. Středně mírný optimismu lze ale mít – po přijetí opatření vývoj nárůstu pacientů stagnuje a celkové počty hospitalizovaných začaly mírně klesat a nesledují žádný z našich původních rizikových scénářů,“ upřesnil šéf ÚZIS. Aktuálně je pak v nemocnicích 7 300 hospitalizovaných pacientů s covidem-19, což je stále docela vysoké číslo.

Co se týká konkrétně systému PES, který vyhodnocuje rizika a rozděluje je do pětistupňové škály, podle slov Blatného se aktuálně Česko nachází v hraničním pásmu mezi 4. a 5. (tedy nejvyšším) stupněm rizika. Přechod mezi stupni je pak možný až po sedmidenním úseku, kdy budou rizika vykazovat konstantní podobu. Jak Blatný upřesnil, index rizika pro celou republiku je nyní cca 70, a pokud se v této hladině udrží, na konci příštího týdne by Česko mohlo přejít ze stupně 5 ke stupni 4, a to s platností k pondělí 23. listopadu. Co přesně by to znamenalo, pak naznačuje příslušná tabulka – minimálně je možné, že by se do škol mohli vrátit žáci prvních stupňů.

Podle ministra Havlíčka má ale Česko také velkou šanci realizovat vánoční nákupy a otevřít prodeje, a to buď již koncem listopadu, nebo na počátku prosince, kdy by země mohla přejít ze stupně 4 do stupně 3. „Level č. 3 bude znamenat to, že budeme uvolňovat v zásadě většinu z oblastí ochodu a služeb. Ale bude to vše za specifických hygienických podmínek. Nechceme v tuto chvíli již vytvářet neférové konkurenční prostředí a je neakceptovatelné, aby se otevřel obchod s určitým sortimentem dříve než jiný,“ uvedl. Nutná však budou režimová opatření, počty zákazníků v obchodech budou omezeny s ohledem na velikost prodejní plochy, specifická pravidla se pak budou týkat také restaurací a všech dalších poskytovatelů služeb. V praktické rovině to ale bude znamenat do jisté míry drtivější zpřísnění opatření, jelikož v aktuálně otevřených obchodech nikdo počty zákazníků nereguluje. V rámci nového systému ale hrozí, že až 30 % zákazníků nebude obslouženo, budou čekat ve frontách a zbytečně se shlukovat. Podle Tomáše Prouzy, prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, tak vláda naopak přispěje k tomu, že situace se spíše zhorší než zlepší.