Špilberk se zbarví do purpurova na podporu nedonošených dětí

Zdroj: FN Brno

BRNO – V pondělí 16. listopadu se hrad Špilberk rozzáří purpurovou barvou, a to jako připomínka Světového dne předčasně narozených dětí. Kromě hradu se rozsvítí také mnoho architektonických památek po celém světě.

„Světový den předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopad, si klade za cíl upozornit na problematiku nedonošených dětí, jejich nelehkého vstupu do života a zároveň připomenout úsilí zdravotníků i rodičů o záchranu jejich života,“ popisuje Beatrix Křížová z Centra komunikace. Kvůli státnímu svátku se tak rozsvícení přesunulo na pondělí.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Ve světě se předčasně narodí přibližně 15 milionů dětí ročně, tedy každé desáté. V České republice je to devět tisíc dětí ročně, o které se stará dvanáct perinatologických center. V Neonatologickém oddělení Fakultní nemocnice Brno ročně ošetří přes šest tisíc novorozenců, z toho šest set nedonošených. Pečují také o děti z celého Jihomoravského kraje.

Symbolickou barvou předčasně narozených dětí je purpurová, tedy barva králů a statečných bojovníků, do které se v tento den zahalí významné historické památky po celém světě. V Brně tak spatříme již počtvrté purpurový hrad Špilberk.