Uherskohradišťská nemocnice hledá dárce, začala s odběry rekonvalescentní plazmy

Foto: UHN

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Uherskohradišťská nemocnice provedla první odběry takzvané rekonvalescentní plazmy. Tu získala od dárců, kteří prodělali onemocnění covid-19 a mají v těle protilátky. Poptávka po ní roste, nemocnice proto hledá další dárce.

Protilátky obsažené v rekonvalescentní plazmě jsou schopny obalit virus způsobující onemocnění covid-19 a zničit ho. Podat se musí v počáteční fázi nemoci, kdy ho ještě není v organizmu tolik.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Vhodným dárcem ale není každý, kdo covid prodělal. „Podle prvních zkušeností se ukazuje, že dostatečnou hladinu protilátek má v krevní plazmě přibližně dvacet procent testovaných osob. Není přitom prokázaná přímá souvislost mezi závažností průběhu onemocnění a množstvím protilátek. Nicméně častěji je mají ti, kteří prodělali těžkou formu onemocnění, někdy však najdeme vysokou hladinu i u osob s mírným průběhem koronavirové infekce,“ sdělil René Kamrla, zástupce primářky Hematologicko-transfuzního oddělení Uherskohradišťské nemocnice.

Vzhledem ke stálému nárůstu počtu nemocných zdravotníci předpokládají, že poptávka po plazmě dál poroste. „Přivítáme proto všechny potenciální dárce, kteří tuto infekci prodělali a jsou ochotní přijít k nám k testovacímu odběru,“ vzkázal René Kamrla.

Zájemci o darování se mohou dostavit na Hematologicko-transfuzní oddělení nemocnice, které je v budově H naproti parkovišti, a to v čase od 7 do 15 hodin. Ke stanovení množství protilátek je nejdřív nutný kontrolní odběr. Pokud je člověk má, pozvou ho na odběr. „Je přitom možné darovat krev nebo jen plazmu, záleží na volbě dárce,“ doplnil René Kamrla. Podrobné informace lze získat na telefonním čísle 572 529 809, nebo e-mailu kamrla@nemuh.cz.

Na darování rekonvalescentní plazmy se vztahují stejná pravidla jako na dárcovství krve. Ideálními dárci jsou muži, kteří nikdy v minulosti nedostali transfuzi, nebo ženy, které v minulosti nedostaly transfuzi a nebyly těhotné. Podstoupit kontrolní odběr krve je možné nejdříve 14 dnů po vyléčení v případě lehčího průběhu, nebo 28 dnů po vyléčení v případě těžkého průběhu nemoci.

Foto: UHN