Do muzikantského nebe odešel legendární folklorní zpěvák Josef Laža

Foto: město Vsetín

VSETÍNSKO – Folklorní svět zasáhla smutná zpráva. Uplynulou sobotu zesnul ve věku 81 let zpěvák valašských lidových písní Josef Laža.

Rodáka z Leskovce provázela hudba už od nejranějších let. Ve školním sboru zpíval u řídícího Bohuslava Slováčka, v hudební škole ve Vsetíně se zas pod vedením učitele Antonína Sousedíka naučil hrát na housle.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V polovině padesátých let přešel Josef Laža do souboru Kyčera, kde se seznámil s Janem Rokytou. Díky němu se později dostal k ostravské cimbálové muzice Technik a nahrávání v ostravském rozhlasu, musel se ovšem naučit přečíst písničku z not a během několika hodin ji nahrát. Technik se stal jeho domovskou kapelou a zazpíval si s ním i v řadě evropských zemí. Vystupoval ale i s Jasénkou, Vsacanem, BROLNem, Kašavou, rožnovským Soláněm, cimbálovou muzikou Jaroslava Čecha z Uherského Hradiště a s několika dechovkami.

Velký vliv na jeho vztah k valašským lidovým tradicím měl malíř Jan Kobzáň, s jehož rodinou se znal, a lidový vypravěč Alois Cepek. Ten se stal jeho „doučovatelem“ valašského nářečí.  Velmi si cenil spolupráce s Janem Rokytou a také s legendární zpěvačkou Jarmilou Šulákovou. Výsledkem je řada rozhlasových nahrávek, televizních pořadů, gramofonových desek a CD.

Pozůstalým Josefa Laži mohou lidé vyjádřit upřímnou soustrast zápisem do kondolenční knihy. Tu ode dneška naleznou na speciálně vytvořeném pietním místě před vstupem do budovy městského úřadu ve Vsetíně.