Kam zítra v Ostravě přinést svíčku a květiny k výročí 17. listopadu?

Foto: (raš) - Pamětní deska na Masarykově náměstí č. 20 v Ostravě

OSTRAVA – Zítřejší 31. výročí Sametové revoluce je oficiálním státním svátkem. V kalendáři jej najdeme uveden jako Den boje za svobodu a demokracii. Kvůli nařízením v souvislosti s koronavirem proběhnou ale letošní oslavy v Ostravě komorněji, než v jiných letech.

Na úterý 17. listopadu slíbilo vedení města živé instrumentální provedení české státní hymny. To zazní symbolicky v 17 hodin a 11 minut na Prokešově náměstí před budovou Nové radnice. Hymnu zahraje desítka ostravských filharmoniků. „Díky Janáčkově filharmonii přispějeme v tento sváteční den k vytvoření jedinečné atmosféry, kterou s námi mohou sdílet všichni, pro něž je připomínka boje za svobodu a demokracii důležitá,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Sametová revoluce v Ostravě probíhala v roce 1989 na Masarykově náměstí. Právě toto náměstí je dnes místem, kde se na popisném čísle 20 nachází pamětní deska k 17. listopadu. Ta zde byla instalována loni u příležitosti 30. výročí Sametové revoluce a očekává se, že právě sem lidé budou během celého dne přicházet zapalovat svíčky a nosit květiny. Samozřejmě za dodržení platných vládních nařízení.

Další akcí, která se na veřejně přístupném místě v Ostravě koná u příležitosti listopadových oslav, je výstava fotografií, které připomínají 17. listopad u 1989. Tu pořádá v městský obvod Ostrava-Jih a najdete ji na zastřešeném Náměstí Ostrava-Jih až do 23. listopadu. Za myšlenkou venkovní výstavu uspořádat stojí zdejší místostarosta Jan Dohnal.

„Dnes demokracii bereme jako samozřejmost. To je sice dobře, ale je třeba si připomínat, že tomu tak nebylo vždy,“ řekl Jan Dohnal s tím, že dnes v Ostravě již žije generace dospělých lidí, kteří nezažili totalitu. „Výstava je zasazená do míst, kudy běžně chodí alespoň část z lidí, kteří režim nepamatují. Snad tyto lidi fotky ze 17. listopadu 1989 osloví a donutí je se zamyslet nad tím, že svoboda, kterou dnes máme, není samozřejmostí,“ řekl dále místostarosta.

Foto: (Ostrava-Jih) – Výstava k 17. listopadu na Náměstí Ostrava-Jih