KORONAVIRUS: Čekali jsme uvolnění, místo toho přichází omezení. Na nákup se teple oblečte, budete čekat venku, varují obchodníci

Zdroj: Wikimedia Commons

Česko – Počínaje středou, kdy se do škol vrátí žáci prvních a druhých tříd, čeká Česko další novinka v podobě omezení nakupování. Toto opatření již bylo schváleno a na rozdíl od nouzového stavu, o jehož prodloužení bude ještě muset rozhodnout poslanecká sněmovna, vstupuje v platnost bez možnosti připomínek.

Navzdory ubezpečením, jak vláda bude s opatřeními postupovat systematicky a předvídatelně, přichází další novinka. Již od středy totiž bude upraven rozsah plochy, kterou musí mít v obchodě kolem sebe každý zákazník (započítání nebudou zaměstnanci), a to na 15 metrů čtverečních na jednoho člověka. Opatření se bude týkat jak obchodních center, tak i maloobchodu.

„Nejvíce skloňované téma dne je právě těch 15 metrů čtverečních, chtěl jsem k tomu říct, že jsme celý plán uvolňování cca týden diskutovali na denní bázi. Byla to poctivá diskuse. Na 15 metrech jsme se s Obchodní komorou a Svazem obchodu a cestovního ruchu neshodli, ale myslíme si, že pokud máme vše spouštět v jednom termínu – hotely, penziony, restaurace, školy, obchody, znamená to, že mobilita se zvýší. Proto musíme někde ubrat,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Havlíček. Ačkoliv již praxe ze zahraničí ukázala, že s tímto nastavením není přibližně 20-30 % zákazníků vůbec možné obsloužit a množství lidí musí čekat venku ve frontách, aby byli „vpuštěni“, ministerstvo zdravotnictví trvá na tom, že systém je legitimní a udržitelný.

Obchodníci toto stanovisko ale nezastávají. Podle Tomáše Prouzy, prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu, by se tedy zákazníci měli připravit na dlouhé čekání před obchody, všem tak doporučil teplé oblečení a dobrou obuv…

„Součástí opatření je management front, což je opatření, které je i v zahraničí. Zvládnout se to dá,“ shrnul pak ministr Blatný. Podle jeho slov zároveň ruku v ruce s opatřením přijde také sjednocení otevírací doby obchodů se zákazem vycházení, takže od středy budou obchody otevřeny až do 21.00 (namísto stávajících 20.00). Návrat domů po této hodině pak bude respektován. Blatný také dodal, že jakmile se Česko v systému PES dostane na úroveň 3, otevírací doba obchodů nebude omezena vůbec. S ohledem na to, že omezení prodeje vstoupí v platnost ve středu, je poměrně pravděpodobné, že se množství lidí vydá nakupovat zítra – navzdory svátku totiž obchody mohou být (a zatím bez jakýchkoliv pravidel) otevřeny.

Vláda také informovala, že chce sněmovnu požádat o prodloužení nouzového stavu na dalších 30 dní, tedy do 20. prosince. Podle Blatného je bezpodmínečně nutné fungovat v režimu nouzového stavu i nadále, jelikož je to jediný způsob, jak uplatňovat zavedená protiepidemická opatření plošně.