Významné budovy se večer zbarví do purpurového světla

Foto: Nedoklubko

ZLÍNSKÝ KRAJ – Do purpurové barvy se již podesáté zahalí některé z významných budov po celém světě. Stane se tak v pondělí 16. listopadu, tedy v předvečer Světového dne předčasně narozených dětí. Na problematiku předčasného porodu upozorní i radnice ve Zlíně a Hradišti nebo sídlo kraje.

Přibližně 9 000 dětí se v České republice narodí každý rok předčasně, na celém světě je to pak 15 milionů. Světový den předčasně narozených dětí nechce jen připomenout náročný vstup do života nedonošených miminek, ale i poděkovat všem zdravotníkům, kteří jim věnují péči.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Do purpurového hávu se dnes zahalí například Eiffelova věž, Niagarské vodopády, Empire State Building nebo Opera v Sydney. Zářit bude i zlínská radnice, vstup do Baťova mrakodrapu a radnice v Uherském Hradišti.

Purpurová je barva králů a královen. Purpurové srdce je celosvětově vnímaný symbol udělovaný jako vyznamenání za zranění v boji. Původně se předávalo vojákům, v posledních letech myšlenku přejali i rodiče nedonošených dětí po celém světě.

Povědomí o problematice se v České republice snaží zvyšovat rodičovská organizace Nedoklubko. Ta spolupracuje se všemi perinatologickými centry v zemi, je jedním z 65 aktivních členů mezinárodní organizace EFCNI, spolupracuje s Českou neonatologickou společností ČSL JEP a nově se podílí i na odborném výzkumu. Nedoklubko realizuje několik projektů, které významně podporují rodiče předčasně narozených dětí i perinatologická centra.

Foto: Nedoklubko