Olomouc si dnes připomíná výročí 17. listopadu, odpoledne se rozzáří trikolory

OLOMOUC – Také Olomouc si dnes připomíná Den boje za svobodu a demokracii a výročí 17. listopadu. Dopoledne se odehrála vzpomínková akce na tradičním místě u Právnické fakulty Univerzity Palackého, v podvečer se pak nad městem a ve městě rozsvítí dvě velké světelné trikolory.

Vzpomínková akce se odehrála u Památníku bojovníkům za svobodu a demokracii v ulici 17. listopadu v 11 hodin. Město zastoupila náměstkyně olomouckého primátora Markéta Záleská a náměstek Matouš Pelikán. Akce se s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci koná bez slavnostního doplňkového programu. Malá oslava spojená s kladením věnců se odehrála společně se zástupci olomoucké vojenské posádky, spolku legionářů, vojenských veteránů a sokolů. Na místě byl také Olomoucký žesťový kvintet.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Velmi zajímavou a neobvyklou akci připravily na Svatém Kopečku společně hned čtyři subjekty: Matice Svatokopecká, Komise městské části Olomouc – Svatý Kopeček, oddělení kultury olomouckého magistrátu a svatokopecká farnost. V 17 hodin se průčelí poutní baziliky Navštívení Panny Marie rozzáří trojicí barev české národní trikolory. „Význam 17. listopadu 1989 si společně s obyvateli Olomouce chceme připomenout slavnostním nasvícením baziliky na Svatém Kopečku v barvách trikolóry,“ uvedl za farnost a ostatní premonstráty na Svatém Kopečku farář Adrián Zemek O. Praem.

„Prostor před bazilikou patří nejen k nejatraktivnějším místům v Olomouci, ale má vztah i ke svobodě. Vždyť právě zde se v roce 1995 setkal s mladými lidmi papež Jan Pavel II., jehož podíl na pádu komunismu je neoddiskutovatelný,“ řekla Markéta Záleská, náměstkyně primátora, která je garantkou KMČ Olomouc – Svatý Kopeček. „Oceňuji, že se spojily organizace, kterým významně záleží na fungování a rozvoji poutního místa,“ uvedl Ladislav Šnevajs, předseda Matice Svatokopecké. „Atmosféra nového netradičního nasvětlení nám může pomoci uvědomit si význam výročí i génia loci místa, které po staletí neodmyslitelně patří k Olomouci.“

Pokud nebude v úterý extrémně mlhavé počasí, měla by trikolora na průčelí baziliky být vidět i z Olomouce. Rozsvícena bude pravděpodobně až do půlnoci. Další světelná trikolora bude už od 16 hodin zářit na průčelí olomoucké radnice. Před budovou bude vystavena i plastika na motivy havlovského srdce.