Muzeum pro celou rodinu najdete v Milevsku

MILEVSKO – Myslíte, že se budete v muzeu nudit? V tom milevském určitě ne! Na pány čeká vojenský sál se zbraněmi od gotiky až po vojenské opakovačky, vč. modelu bojiště z války 1744, dámy zjistí, jaké prádlo se nosilo před sto lety a děti se zabaví v loutkovém salonku.

V přízemí najdete památky na dějiny města a částečně i kláštera od 16. století až do poloviny 20. století. Za všechny jmenujme alespoň gotické dřevěné plastiky apoštolů sv. Petra a Pavla, milevské gotické kalichy, renesanční bibli z let 1506 a 1529, či Melantrichovu bibli z roku 1577. Sály prvního patra jsou koncipovány jako muzeum pro celou rodinu. Pány zaujme vojenský sál, kde jsou shromážděny zbraně od gotiky až po vojenské opakovačky z doby první světové války. Uprostřed sálu najdete i model bojiště z války 1744, kdy se u Milevska střetly jednotky pruských a uherských husarů. Na dámy čeká „Světnice naší babičky“, kde si prohlédnou americký prádelní ždímač z doby kolem roku 1900, mandl na prádlo z třicátých let minulého století, nebo třeba kolekci dámského prádla z doby před sto lety. V posledním sále 1. patra, tzv. „Loutkovém salonku“ jsou vystaveny malé i velké loutky z regionu, které při barevném osvětlení vytvářejí zajímavé efekty.

Chcete vidět dvacetilibrovou bombu, která v dubnu 1945 dopadla na milevské nádraží a jako jediná nevybuchla, kopii Rubensova obrazu Paridův soud, či vzpomínku na siamská dvojčata, srostlé sestry Blažkovy, které se roku 1878 narodily nedaleko Milevska? Vydejte se za zábavou a poznáním do Milevského muzea.