Na hvězdárně se už půl století schází fanoušci vesmírných letů, letos se přesunou do kyberprostoru

Foto: archiv Hvězdárny Valašské Meziříčí

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Seminář s názvem Kosmonautika, raketová technika a kosmické technologie každoročně táhne nadšence z několika zemí na valašskomeziříčskou hvězdárnu, která jej pořádá už téměř půl století. Tradici ale nepřeruší ani koronavirus. Publikum si bude moct akci vychutnat z pohodlí domova.

Letos poprvé budou špičkoví odborníci přednášet v prázdném sále hvězdárny a publikum je bude sledovat doma přes internet. „Nechtěli jsme příznivce kosmonautiky zklamat. Seminář proběhne 27. a 28. listopadu v omezeném rozsahu, ale v souladu s opatřeními hygieniků. Páteční úvodní přednáška bude rovněž součástí celostátní Noci vědců 2020,“ sdělil ředitel hvězdárny Libor Lenža.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Účastníky čekají v sobotu dvě a v neděli tři přednášky na různá témata. Dozví se například, jakých 13 věcí zachránilo posádku Apolla 13, mluvit se bude i o objevech kosmických sond v posledních dvou letech nebo o novinkách ze Space X. Úvodní i závěrečné vystoupení bude tradičně patřit Tomáši Přibylovi z Technického muzea v Brně. „Nejprve promluví na téma Kde jsme mohli být, kdyby… aneb Kosmická technika, která nedostala příležitost? Sobotní blok zakončí vyprávěním o lunárním programu sovětského raketového konstruktéra Volodymyra Čelomeje,“ láká Libor Lenža.

Setkání věnované aktuálnímu dění v kosmonautice, raketové technice a kosmických technologiích, přípravě a průběhu vesmírných projektů i výsledkům kosmického výzkumu nemá v zemi délkou své tradice obdoby. Mezi účastníky jsou i nadšenci ze Slovenska a Polska.

Informace o platformě s odkazem pro připojení na on-line přenos budou zveřejněny dva dny předem. Naleznete je na webu Hvězdárny Valašské Meziříčí v sekci Aktuální program.

Program

Pátek 27. listopadu

18.00 – 19.30: Kde jsme mohli být, kdyby… aneb Kosmická technika, která nedostala příležitost? (Tomáš Přibyl, Technické muzeum v Brně)

19.45 – 20.45: 13 věcí, které zachránily Apollo 13 (Petr Zelený, odborný pracovník Hvězdárny Valašské Meziříčí)

Sobota 28. listopadu

9.00 – 10.30: Kosmické sondy a jejich objevy, 2019 – 2020 (Michal Václavík, Česká kosmická kancelář)

10.45 – 12.00: Space X v roce 2020 (Dušan Majer, šéfredaktor portálu kosmonautix.cz)

12.10 – 13.20: Čelomejův lunární program (Tomáš Přibyl, Technické muzeum v Brně)