Nemocnice na jihu Čech by se mohly již brzy vrátit k normálu. Ubývá Covid pacientů

ilustrační foto (zdroj FB Nemocnice České Budějovice, a.s. - oficiální)

JIHOČESKÝ KRAJ – Čísla z minulého týdne už vypadají opravdu optimisticky. Jihočeský kraj se vyhnul naplnění kapacity krajských nemocnic, které se aktuálně řadí k nemocnicím s nejvyšším počtem volných lůžek. Brzy by se nemocnice mohly začít pomalu vracet k běžnému provozu.

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba uvedl, že pokud bude tento trend i nadále pokračovat, mohly by se krajské nemocnice už kolem 23. listopadu dostat na polovinu z maxima hospitalizovaných. To vychází zhruba na tři stovky pacientů.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Ukázalo se, že Jihočeské nemocnice jsou v porovnání s ostatními regiony skutečně robustní a v minulých dnech byl náš kraj uváděn jako jeden s největším počtem volných lůžek. Pokud bude vývoj situace pokračovat podle našich předpokladů v podobném trendu, mohli bychom podle rychlosti poklesu hospitalizovaných pacientů začít obnovovat normální provoz. Především si konečně trochu uleví i naši zdravotníci, kteří si to už opravdu zaslouží,“ přibližuje aktuální situaci v krajských nemocnicích Kuba.

Aktuální vývoj situace znázorňuje graf

Horní křivka kopíruje vývoj počtu všech hospitalizovaných pacientů v čase, kdy došlo k oploštění, kulminaci a v minulém týdnu také k jasnému poklesu. Dolní křivka znázorňuje vývoj situace na jednotkách ARO a JIP, a i tady křivka postupně klesá.

Graf (zdroj kraj-jihocesky.cz)

Zdravotníkům výrazně ulevili pracovníci v sociálních službách. Díky výborně nastavenému systému oddělování Covid pozitivních klientů od klientů Covid negativních, kdy řada z nich zvládala nemoc bez větších příznaků, se podařilo ulevit právě nemocnicím.

Plošné testování v domovech pro seniory

Plošné testování antigenními testy v jihočeských domovech pro seniory probíhá zatím velmi dobře, a to i přesto, že testovací sady kraj obdržel s výrazným zpožděním. „Neevidujeme žádné výrazné pozitivity ani mezi personálem, ani mezi klienty. Ukazuje se, že jsme v těchto zařízeních hodně a kvalitně testovali pomocí testů PCR, a že zde byla dobře nastavená kritéria pro rozdělení klientů C+ a C-. Za to patří všem pracovníkům v sociálních službách velké poděkování,“ uzavírá hejtman.

Martin Kuba však i nadále však všechny Jihočechy o trpělivost při postupném rozvolňování. Maximální obezřetnost je podle vedení kraje stále na místě.