Nemocnicím přišli na pomoc vojáci, pracovat budou i na covidových stanicích

Devět z vojáků působí v krajských nemocnicích, pět ve Valašském Meziříčí. Foto: KNTB

ZLÍNSKÝ KRAJ – Čtrnáct vojáků přijaly v půlce týdne tři nemocnice v kraji jako vítanou posilu. V době nedostatku personálu se pod dohledem zdravotních sester zapojí do péče o pacienty, přičemž budou působit i na covidových stanicích. Zůstat by tu měli až do začátku prosince.

Pět z vojáků zamířilo do Baťovy nemocnice, čtyři do Vsetína a dalších pět do Valašského Meziříčí. Za pomoc jsou tu vděční, ve Zlíně už s nimi mají zkušenosti z jarní vlny epidemie. „Teď jsou zařazeni do týmů přímo na zdravotnických pracovištích včetně oddělení s intenzivními lůžky, kde jsou hospitalizovaní pacienti s koronavirem v těch nejzávažnějších stavech,“ přiblížil Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel zlínské nemocnice.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Pod dohledem kvalifikovaných sester budou vojáci pomáhat například s manipulací a polohováním nepohyblivých pacientů. „Jedná se mnohdy o obézní pacienty, často jsou i v umělém spánku na umělé plicní ventilaci. Silné paže jsou v takových případech potřeba a pro sestry jsou při řadě každodenních úkonů při péči o pacienty opravdu vítanou pomocí,“ zdůraznil Maráček.

Vojáci byli do nemocnic přiděleni v rámci celorepublikové armádní pomoci zdravotnickým a sociálním zařízením v době pandemie koronaviru. „Do Zlínského kraje zamířili vojenští profesionálové ze 143. zásobovacího praporu v Lipníku nad Bečvou, kteří absolvovali kurz Combat Lifesaver. Ten je rozšířeným kurzem první pomoci pro vybrané vojáky, kteří jsou například vysíláni do zahraničních misí,“ uvedla mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Magdaléna Dvořáková.

Vyslaní vojáci mohou na odděleních asistovat třeba při dezinfekci povrchů, úpravě lůžek, transportu, polohování a hygieně pacientů nebo při zásobování materiálem a jeho distribuci. Pracují vždy pod dohledem kmenového personálu nemocnic. Podle dohody by ve špitálech měli zůstat do 1. prosince.

Pomoci vojáků si ředitel Baťovy nemocnice Radomír Maráček cení, zkušenosti s nimi mají už z jara. Foto: KNTB
Asistovat budou také při péči o nepohyblivé pacienty. Foto: KNTB