Vsetínští hokejisté darovali po prodělaném covidu rekonvalescentní plazmu

David Gába. Foto: KNTB

VSETÍN, ZLÍN – Čtyři členové prvoligového týmu VHK Robe Vsetín se zařadili mezi dárce takzvané rekonvalescentní plazmy. Daniel Klímek, David Gába, Šimon Jenáček a Ondřej Smetana před čtyřmi týdny prodělali onemocnění covid-19 a kontrolní odběry potvrdily, že po vyléčení mají dostatek protilátek. Jejich plazma nyní pomůže při léčbě pacientů s těžkým průběhem nemoci.

Vsetínská nemocnice rekonvalescentní plazmu neodebírá, Valaši proto zamířili do Baťovy nemocnice. „O této možnosti pomoci jsme se dozvěděli z médií. Rádi jsme se připojili. Odběr podstoupili i ti naši hokejisté, kterým jehly a odběry nedělají dobře. Ale pro dobrou věc se hecli,“ sdělil Filip Bazala, vedoucí A týmu VHK Robe Vsetín.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Průběh nemoci byl u vsetínských hokejistů různý. „Tři dny jsem měl horečky, ztratil jsem čich, který se mi stále nevrátil. Jsem rád, že už jsem vyléčený. A také že mohu pomoci,“ svěřil se brankář David Gába.

„Byl jsem hodně unavený, přišel jsem o čich. Nejhorší byla ale bolest hlavy. Když se objevila možnost podstoupit kontrolní odběr ohledně darování rekonvalescentní plazmy, hned jsem se přihlásil. Potřebné protilátky nakonec mám, takže věřím, že přispěji k vyléčení nějakého pacienta,“ doufá obránce Ondřej Smetana.

Podle primářky hematologicko-transfuzní oddělení zlínské nemocnice Jany Pelkové pomohli hokejisté Vsetína nejen samotnou rekonvalescentní plazmou, ale i příkladem, který může povzbudit další případné dárce. „Věřím, že k nám přijdou v co největším počtu. Ideálními dárci rekonvalescentní plazmy jsou muži, kteří nikdy v minulosti nedostali transfuzi, nebo ženy, které v minulosti nedostaly transfuzi a nebyly těhotné,“ upřesnila.

Zájemci o další informace mohou kontaktovat zlínskou nemocnici na telefonních číslech 577 552 322, 734 510 687. Rekonvalescentní plazmu odebírá i Uherskohradišťská nemocnice, další podrobnosti lze získat na telefonním čísle 572 529 809, nebo e-mailu kamrla@nemuh.cz.

Ondřej Smetana. Foto: KNTB