Botanici vykopali v Brně vzácné lanýže

Ilustrační foto.

BRNO – Nečekaný objev učinili při rutinním kopání v brněnské botanické zahradě – plodnice lanýže zimního. Jedná se o vzácnou houbu a oblíbenou pochoutku. Jak se tam dostaly, je záhadou.

Lanýž zimní potřebuje ke svém růstu vápenitou půdu, vyskytuje se hlavně v dubových lesích. V botanické zahradě Přírodovědné fakulty Masarykovy univerzity rostou duby, lanýž měl tedy vhodné podmínky. „Možná se tam výtrusy lanýže dostaly s osivem získaným z nějaké středomořské nebo francouzské zahrady,“ řekla Hana Odroušková z fakulty.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Vzácný objev ze záhonu převzal fakultního ústavu botaniky a zoologie Daniel Dvořák. Ten plodnice s pomocí mikroskopu určil, vzorky nyní poputují do sbírky ústavu, ke snědku tedy nebudou. Lanýže jsou velmi drahé, slouží k přípravě jídel a mají nezaměnitelnou chuť a aroma. Pokud se objeví v Česku ve volné přírodě, jejich sběr je zakázaný. Dají se ale sehnat v obchodech, pocházejí většinou z Itálie a Francie.