Charitativní prodej vánočních hvězd se z Otrokovic rozšířil do celé země, letos ale nebude

Paní Zdenka začala s prodejem vánočních růží před 22 lety. Foto: město Otrokovice

OTROKOVICE – Po dvaadvacet let mohli lidé po celé republice přispět zakoupením vánoční hvězdy na pomoc těžce nemocným dětem. Charitativní předvánoční akce se ale letos neuskuteční. Nemůže zato ani tak koronavirus, jako nedostatek dobrovolníků a ubývající síly zakladatelky akce, paní Zdenky Wasserbauerové z Otrokovic.

Sbírka s názvem Vánoční hvězda se poprvé uskutečnila v roce 1998 a její výtěžek každoročně putoval na hemato-onkologické oddělení Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. První rok se vybralo 59 tisíc korun, loni to už byly úctyhodné 3 miliony. „Zpočátku jsme prodávali růže pouze v Otrokovicích a postupně jsme prodej rozšiřovali do ostatních měst. V minulém roce už jsme měli 49 stanovišť a s omezeným počtem dobrovolníků bylo obtížné vše zvládnout,“ vypráví Zdenka Wasserbauerová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Organizace je nesmírně náročná, byť samotný prodej probíhá jen pět dní v listopadu či prosinci. Akci totiž předchází týdny intenzivních příprav.

Prodej vánočních růží není jedinou charitativní činností, které se paní Zdenka věnuje. Přes rok intenzivně hledá nové dárce kostní dřeně a přiznává, že už jí začínají docházet síly. Letos se navíc potýká s nedostatkem dobrovolníků, sbírka se proto poprvé neuskuteční. „Nevylučuju, že příští rok se opět nadechnu a pokud by se mi podařilo sehnat dostatek dobrovolníků, vhodné prostory na uskladnění růží a ochotné řidiče, prodej růží bych obnovila,“ přiznává paní Zdenka.

Obětavou práci paní Zdenky ocenila otrokovická radnice před pěti lety, kdy jí zdejší vedení předalo ocenění Osobnost města Otrokovice 2015. Když se na městském úřadě doslechli, že se prodej letos neuskuteční, pokusili se akci ještě zachránit. „Paní Zdenku jsme kontaktovali a zjistili jsme, že nemá dostatek dobrovolných spolupracovníků. I když jsme jí nabídli pomoc, bylo už v letošním roce na organizaci příliš pozdě. V příštím roce se včas sejdeme a budeme hledat možnosti, jakými prostředky můžeme pomoci. Nelze říci předem, že to vyjde, ale uděláme maximum pro to, aby se prodej vánočních růží pro charitativní účely opět obnovil,“ uvedla starostka města Hana Večerková.

Foto: město Otrokovice