Horská služba ČR má nového náčelníka. Je jím René Mašín z Horské služby Jizerské hory

ČR, LIBERECKÝ KRAJ  – Novým náčelníkem a ředitelem Horské služby ČR se dnes stal René Mašín, dosavadní dlouholetý náčelník Horské služby Jizerské hory. Rozhodla o tom dnes na mimořádném jednání správní rada Horské služby, jejímž zřizovatelem je stát.

Dvaapadesátiletý René Mašín stál v čele Horské služby Jizerské hory 20 let a byl aktuálně nejdéle sloužícím náčelníkem Horské služby. „Jsem moc rád za důvěru, kterou do mě vložila celá Horská služba i správní rada. Vnímám to jako velkou zodpovědnost. Jako nejdůležitější úkol vnímám připravit Horskou službu na zimní sezónu, která začíná už příští měsíc,“ uvedl Mašín.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Správní rada dnes schválila změnu statutu Horské služby a struktury řízení, kdy se sloučily dosud oddělené pozice ředitele a ústředního náčelníka do jedné funkce ředitele/náčelníka. Ústředním náčelníkem Horské služby byl dosud Pavel Antl, ředitelem byl Patrik Jakl.

Správní rada dále zřídila pozici vedoucího úřadu Horské služby a radu náčelníků, která bude poradním orgánem náčelníka Mašína. „Změny byly téměř čtvrt roku konzultovány s náčelníky oblastí a je na nich shoda napříč profesionální i dobrovolnou základnou Horské služby,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj a předsedkyně správní rady Horské služby Klára Dostálová.

Nově statut Horské služby zpřísňuje požadavky na pozici ředitele/náčelníka. Požaduje, aby byl nejméně deset let zaměstnancem Horské služby na pozici terénní pracovník – záchranář a musí mít odbornou praxi jako cvičitel Horské služby.

Do výběru nového ředitele/náčelníka byla podle Dostálové zapojena celá základna Horské služby. „Oslovila jsem všechny náčelníky oblastí i republikovou radu Horské služby, aby mi zaslali návrhy vhodného kandidáta na tuto pozici, který bude splňovat požadavky uvedené v novém statutu, a shodně jsem od všech obdržela jméno pana Mašína,“ komentovala ministryně. Mašín se podle ní těší respektu profesionálních i dobrovolných členů Horské služby.

U Horské služby je zaměstnáno asi 120 lidí, dalších přibližně 360 záchranářů je dobrovolných. Horská služba působí v sedmi českých pohořích. Loni Horská služba hospodařila s příjmy 189 milionů korun, z nichž provozní dotace od ministerstva pro místní rozvoj činila 160 milionů korun.

Horská služba ČR zejména organizuje a provádí záchranné a pátrací akce na horách, poskytuje první pomoc a zajišťuje transport zraněných. Také informuje veřejnost o povětrnostních a sněhových podmínkách na horách, hlídkuje na hřebenech, sjezdových tratích. Spolupracuje s ostatními záchrannými organizacemi v ČR i v zahraničí.

Foto: ČT a Horská služba ČR