Krizový štáb v Budějovicích jednal o změně v MHD i stánkařích na náměstí

ilustrační foto (zdroj FB Město České Budějovice)

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Dnes v dopoledních hodinách opět zasedal krizový štáb krajské metropole. Hlavními tématy jeho dnešního jednání byl ohlášený návrat žáků do škol a s ním související provoz městské hromadné dopravy. Hovořilo se však i o tom, zda stánkaři na českobudějovickém náměstí neporušují aktuální epidemiologická opatření.

„S očekávaným opětovným zahájením výuky na školách od 30. listopadu vracíme k tomuto datu provoz městské hromadné dopravy do standardního jízdního řádu. Návrat k obvyklému režimu se nebude týkat nočních linek číslo 53 a 59. Tyto nebudou jezdit po dobu trvání nouzového stavu vůbec,“ oznámil primátor Jiří Svoboda.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Proč není běžný jízdní řád městské hromadné dopravy zaveden od středy 18. listopadu, kdy se vrátili do škol žáci prvních a druhých tříd základních škol, vysvětlil náměstek primátora pro dopravu Viktor Lavička. „Ve spolupráci s dopravním podnikem proběhlo v minulém týdnu sčítání cestujících ve vozech městské hromadné dopravy a ukázalo se, že reálná obsazenost se snížila o padesát procent, na některých linkách i o sedmdesát procent. Úbytek cestujících nebyl dán jen uzavřením škol, ale i přirozenou obavou cestujících potkávat se s dalšími lidmi na zastávkách, v autobusech a trolejbusech. Výuka prvních a druhých tříd na obsazenosti vozů výrazně nic nezměnila, proto jsme se rozhodli spojit standardní jízdní řád s plným provozem ve školách.“

Porušují stánkaři na náměstí opatření?

Dalším z diskutovaných témat krizového štábu byl stánkový prodej kolem náměstí spojený s pitím punče. „Prodejci neporušují žádné zákony nebo usnesení vlády při nouzovém stavu. Žádné nařízení neuzavřelo venkovní zahrádky a není vyhlášen zákaz prodeje alkoholu. Je zakázáno shromažďování a požívání alkoholu na veřejnosti, a to porušují zákazníci těchto stánků. Společně s hygienou, policií a městkou policií hledáme řešení, které bude v souladu se zákony a nařízeními přijatými v rámci nouzového stavu formou usnesení vlády. Policie a strážníci denně opakovaně provádějí kontroly na dodržování nařízených opatření, udělují pokuty za alkohol, shlukování, nedodržení rozestupů, nepoužívání roušek a důrazně domlouvají zákazníkům. Jde o naprostou nezodpovědnost, bezohlednost a ignoranci ze strany části veřejnosti,“ uvedl k porušování nařízení Jiří Svoboda.