Sbírka zlínské zoo podpořila ochranu saoly, která je na pokraji vyhynutí

Foto: William Robichaud

ZLÍN – Zoo Zlín podpořila projekt na ochranu kriticky ohrožené saoly částkou 5 000 euro. Peníze pochází ze sbírky 4Nature, do které přispívají návštěvníci zoo. Dar věnovala na počest předčasně zesnulého ředitele ostravské zoo Petra Čolase.

Na projektu ochrany saoly zoo doposud spolupracovala se Saola Working Group, od letošního podzimu se ale spojila s dalším partnerem, organizací Saola Foundation, která zajišťuje ochranu přírody v jihovýchodní Asii. Zaměřuje se na aktivní hledání saoly ve volné přírodě, především v Laosu. „Týká se to zejména Annamského pohoří, které tvoří hranici mezi Laosem a Vietnamem a je vedeno jako jedno z nejdůležitějších oblastí výskytu saoly. Kromě samotného hledání saoly budou finanční prostředky využity také na zlepšování kvality místního pralesa, ochranu zdejší jedinečné fauny a na podporu a vzdělávání místních obyvatel,“ přiblížil ředitel zlínské zoo Roman Horský.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Částku 5 000 euro zahrada spojila se jménem předčasně zesnulého ředitele ostravské zoo. „Finanční příspěvek jsme organizaci Saola Foundation věnovali na počest kolegy Petra Čolase, který byl skutečně výraznou osobností našeho současného zoo světa. Celý svůj život zasvětil nejen chovu ohrožených druhů v zahradě, ale také jejich ochraně v místech přirozeného výskytu,” sdělil Roman Horský.

Saola byla ve vietnamské džungli poprvé objevena v roce 1992. Její popsání patřilo k největším zoologickým událostem 20. století. Má tmavohnědou barvu srsti, hlavu zdobí dlouhé rovné rohy a výrazné světlé skvrny a proužky. Žije pouze na malém území v Annamském pohoří na hranici Vietnamu a Laosu. Navzdory intenzivním snahám o ochranu jejího přirozeného prostředí saolu nejvíce ohrožuje komerční pytláctví. Podle odhadů přežívá v přírodě pravděpodobně nanejvýš 100 jedinců, tento druh se tak dostal na pokraj vyhynutí.

Finanční sbírku 4Nature pořádá zlínská zoo od roku 2018. Peníze do ní věnují návštěvníci, kteří se rozhodnou přispět při nákupu vstupného nebo roční karty 4Nature. Spolu se vstupenkou dostanou žeton s částkou 2 koruny, který vhodí do pokladničky na podporu jimi vybraného projektu. Zbývající koruna jde na univerzální konto sbírky. Příspěvky zoo získává i prodejem vybraných suvenýrů nebo dary na sbírkové konto.

Foto: William Robichaud