Barokní brána ve Valašském Meziříčí září novotou

Zdroj: Valašské Meziříčí

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Barokní brána s erbem Žerotínů, která stojí u stejnojmenného zámku, prošla odborným restaurátorským zásahem za bezmála 170 tisíc korun. Na její obnovu získalo město dotaci.

Barokní brána spojuje první nádvoří zámku Žerotínů se Stříbrnou uličkou a nábřežím Rožnovské Bečvy. Ne vždy tomu ale tak bylo. „Vznikla kolem roku 1750 a původně se jednalo o vstupní portál do vrchnostenského dvora v Krásně nad Bečvou. Od roku 1973 je součástí zámku Žerotínů, kam byla přenesena. Jejím nejvýraznějším motivem je erb Františka Josefa hraběte ze Žerotína,“ přiblížil historii brány Jan Anlauf, kastelán jižního křídla zámku.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Na novém místě je brána skoro padesát let a nutně už potřebovala opravit. Město proto využilo dotační Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón Ministerstva kultury České republiky, ze kterého získalo na restaurování brány dotaci 80 tisíc, zbylých 90 tisíc se zaplatilo z rozpočtu města.