Na Úrazové nemocnici v Brně vznikne malba Osudového ohlédnutí

Vizualizace Městské galerie

BRNO – Kolem brněnského Cejlu nyní vzniká takzvaná Městská galerie, soubor maleb na fasády domů. Radní schválili dohodu o spolupráci při realizaci obrazu Františka Skály Osudové ohlédnutí na štítové zdi Úrazové nemocnice v Brně.

„Cílem projektu Martina Reinera je vytvořit v někdejší vyloučené lokalitě města největší evropskou galerii pod širým nebem. Už nyní si mohou kolemjdoucí prohlédnout první mural podle návrhu Venduly Chalánkové a Petra Lysáčka, který je inspirován Mendlovými pokusy s hráškem, a to na štítu domu na Cejlu 28. Dokončuje se také malba na Bratislavské 40,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Počítá se s vyobrazením 20 až 25 maleb od umělců, v nejbližší době na Bratislavské 76 a Vranovské 22.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Nejpozději dnes by se mělo začít s realizací Osudového ohlédnutí na zeď Úrazové nemocnice. Tuto realizaci uhradí autor Městské galerie ze svého a zavázal se také udržovat ji reprezentativní. Část tohoto projektu je součástí participativního rozpočtu Dáme na vás, v loňském roce skončil na pátém místě. Z rozpočtu se uhradí pouze malby na ty stavby, které jsou v majetku města. To na ně přispěje částkou 1,5 milionu korun. Na ostatní díla tak budou moci přispět i obyvatelé Brna.