OBRAZEM: Rekonstrukce šumperského autobusového nádraží bude brzy hotová

Práce na šumperském autobusovém nádraží a v prostoru u vlakového nádraží finišují. Dokončuje se výpravní budova, zahradníci vysazují zeleň, připraveny jsou izolace pro zelené střechy. Stavebně by měla být celá investice hotová do poloviny prosince, kolaudace proběhne pravděpodobně začátkem ledna.

„Na obou koncích nástupišť autobusového nádraží jsou již vzrostlé stromy, další se v areálu průběžně vysazují a firma nasmlouvaná na výsadbu zeleně je ještě doplní nízkými keři,“ uvedl místostarosta Jakub Jirgl, jenž doplnění stromů na nástupištích prosadil. Minulý týden začali pracovníci dodavatelské firmy osazovat s pomocí speciálních plošin rozměrné skleněné tabule s logem města, které tvoří střechy nad nástupními ostrůvky. „Nyní se dokončuje izolace pro instalaci zelených střech. Ty by měla specializovaná firma Svobodné zahrady Klus z Třince začít pokládat příští týden,“ uvedl vedoucí oddělení investic šumperské radnice Oto Sedlář.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Koncem měsíce by měla být dokončena výpravní budova nádraží při Jesenické ulici. Objekt je už opláštěný plným a perforovaným plechem a v současnosti finišují vnitřní práce a vybavení prostor a sociálního zázemí. „Na straně orientované k vlakovému nádraží připravuje dodavatelská firma betonový základ pro instalaci hlavní velké informační tabule,“ popsal Oto Sedlář. Další velká informační tabule bude umístěna v části směrem do Fialovy ulice a menší tabule se pak budou nacházet na každém nástupišti. Hotový je rovněž betonový základ vedle výpravní budovy směrem k Penny Marketu, určený pro sochu Merkura – ochránce cestujících. Po vyzrání betonu na něj restaurátor umístí sochu, jež do počátku minulého století zdobila kašnu před původní radnicí.

Finišují také práce na elektrorozvodech a na chráničkách pro podzemní datové rozvody optické sítě a pro napájení informačních tabulí. „Na stříšky nad nástupišti byla umístěna čidla, která reagují na pohyb. Díky tomu se bude upravovat intenzita osvětlení dle potřeby. Jde o chytré řešení, které je nastaveno na nízkou intenzitu, pokud se však na nástupištích pohybují lidé, zesílí až do maximálního osvitu,“ vysvětlil Jakub Jirgl. Doplnil, že díky dalším chytrým řešením bude nádraží například pokryto bezplatnou wi-fi sítí, cestující budou moci využívat systémy, jež je budou informovat o odjezdech a příjezdech spojů či o obsazenosti parkoviště v části přednádraží. Dokončovací práce probíhají také na protilehlé straně Jesenické ulice. Cyklověž, která již je připojena k síti a optice, by měl dodavatel v nadcházejících dvou týdnech uvést do provozu. A jakmile to počasí dovolí, zrealizuje se vodorovné dopravní značení na povrchu komunikací.