Během Noci vědců porovnáte své smysly se stroji, vyzkoušíte si klingonštinu a také si zacvičíte

Noc vědců 2019

OLOMOUC Noc vědců pravidelně na podzim přiláká do běžně veřejně nepřístupných prostor vědeckých pracovišť jen v Olomouci tisíce zájemců všech věkových kategorii. Letos akce proběhne kvůli epidemii koronaviru online. Univerzita Ůalackého v Olomouci připravila pro zájemce desítky přednášek, workshopů, pracovních listů a také her nejen s robotí tematikou.

Letošní ročník akce nese podtitul Člověk a robot. Organizátoři jej zvolili jako připomínku letošního 130. výročí narození Karla Čapka a 100. výročí vydání jeho díla R.U.R., kde bylo slovo „robot“, vymyšlené jeho bratrem Josefem, poprvé použito. Robotům a nejrůznějším strojům, ať už jde o ty, které pomáhají vědcům při jejich práci, nebo o pomocníky v běžném životě, se program připravený odborníky z Univerzity Palackého věnuje ze všech možných úhlů pohledu. „K programu přispěly téměř všechny fakulty, ale také Pevnost poznání, Vědeckotechnický park UP nebo dokonce Knihovna UP, jejíž zaměstnanci se jali předčítat dětem i dospělým povídky z knih o robotech,“ uvedl koordinátor Noci vědců na Univerzitě Palackého Ondřej Martínek. „Návštěvníkům nabídneme ve spolupráci s Hospodským kvízem také dva vědomostní tematické kvízy pro celou rodinu a díky Academia Film Olomouc i tři tematické dokumenty,“ dodal Ondřej Martínek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Na tradičně pestrý program láká přírodovědecká fakulta. Zájemci budou moci do tajů přírodních věd nahlédnout i díky videím Pevnosti poznání, která přináší návody nejen na nejrůznější pokusy „na doma“, ale třeba i na ušití roušky. Kromě toho interaktivní muzeum přírodovědecké fakulty zve na přednášku Michala Gabča o tom, jak se staví vesmírné satelity a sondy. Využití moderních technologií v medicíně přiblíží lékařská fakulta, která kromě jiného představí simulátory využívané ve výuce budoucích lékařů. Oproti tomu s pedagogickou fakultou se zájemci podívají do historie robotů a při luštění vět v klingonštině se naučí něco málo z jazyka z populárního seriálu Star Trek.

Další rozměry olomoucké Noci vědců dodá cyrilometodějská teologická fakulta (CMTF), která prostřednictvím aplikace Google Earth zve na virtuální procházku po posvátných místech světa a také po místech spojených s humanitárními katastrofami. „A jako překvapení budeme živě přenášet noční dění v naší kapli,“ dodal Jaroslav Franc z CMTF. A aby těla návštěvníků online Noci vědců při sledování obrazovek neztuhla, o to se postará fakulta tělesné kultury, která nachystala několik tipů na cvičení pro děti i dospělé nebo sportovní adventní kalendář pro blížící se předvánoční období.

Kompletní nabídku přednášek, workshopů, her a také soutěží připravených na Univerzitě Palackého najdou zájemci na tomto odkazu. Roboti díky Noci vědců, do které je zapojeno přes čtyřicet českých univerzit, škol, science center a dalších organizací a která se letos díky prestižnímu evropskému grantu Marie Skłodowska-Curie Actions dostala na mapu European Researchers‘ Night, ovládnou online prostor s příchodem večera v pátek 27. listopadu. Kdo z nějakého důvodu nebude moci být zrovna online, nemusí zoufat – všechny popularizační materiály budou na webu akce dostupné i po jejím skončení.