KORONAVIRUS: Premiér Babiš chce před Vánoci umožnit testování na covid-19 zdarma

Zdroj: tv6.news

Česko – V Česku aktuálně platí tzv. 4. stupeň rizika podle systému PES. Zdá se ale, že situace by se do Vánoc mohla ještě zlepšit, což by s sebou neslo také větší možnosti pro setkávání lidí. Proto premiér Babiš přišel s návrhem, že by mělo být umožněno plošné testování na koronavirus tak, aby se předešlo šíření rizika během svátků. Vláda by zároveň měla jednat o úpravě systému PES v oblasti sportu.

Během včerejšího dne přibylo v Česku 4 379 nových případů koronavirové nákazy, tedy cca o 1 000 méně než před týdnem. K dnešní 18. hodině pak hygienici evidovali 3 151 nově diagnostikovaných, přičemž podíl pozitivních testů vůči všem provedeným se snížil ke 20 %. Aktuálně tak index rizika PES dosahuje na hodnotu 57, což již odpovídá stupni 3. Pokud se tedy hodnoty nijak dramaticky nezmění, je reálné, že již příští týden by mohlo dojít k dalšímu rozvolnění, o němž by měla jednat vláda na mimořádném zasedání tuto neděli.

Právě v souvislosti se zlepšující se epidemiologickou situací a poměrně reálnou vizí na uvolněnější pravidla i v rovině společenského života se premiér Andrej Babiš nechal slyšet, že by rád všem, kdo by o to měli zájem, umožnil nechat se otestovat na covid-19. Konkrétně by měly být užity antigenní testy, které by měly být zájemcům poskytnuty zdarma – s průběhem testování (podle Babišových slov ideálně 7 – 10 dní před vánočními svátky) by pak měli pomáhat příslušníci armády. „Pokud se dostaneme do 3. stupně podle PSA, bylo by dobré mít tu možnost. Ve třetím pásmu je totiž větší možnost shromažďovat se,“ odůvodnil svůj návrh Babiš. Jak uvedl Jan Hamáček, téma probere na zítřejším jednání také Ústřední krizový štáb, ministerstvo zdravotnictví pak musí jasně říci, kdo by měl antigenní testování hradit a také provádět.

Nová pravidla pro sport?

Ohledně protiepidemického systému PES stále panují jisté spory. Ačkoliv minimálně prozatím se zcela nepotvrdily obavy týkající se tvoření dlouhých front před supermarkety, stále se ozývají hlasy, že systém není tak úplně spravedlivý pro všechny. Hygienici tak např. připravují nová pravidla pro sport – PES by měl zohledňovat více rozdíly mezi sportem na profesionální úrovni a sportem ryze rekreačním. Stejně tak by měla být definována speciální pravidla provozu fitness center, bazénů apod., která by měla být obdobná jako pravidla pro supermarkety. Počty návštěvníků by tak měly být regulovány s ohledem na velikost konkrétních provozoven s tím, že by platilo právě 15 metrů čtverečních na jednoho člověka.

Po určité změně však volají také provozovatelé kin – ta jsou totiž v systému PES zahrnuta v tzv. „živé kultuře“, což dle některých svou definicí neodpovídá. Jak se navíc ukázalo již na jaře, provozovatelé kin mohou snadno počty lidí v sále regulovat, nemluvě o tom, že v podstatě nebylo prokázáno větší epidemiologické riziko pobytu v kině ve srovnání s pobytem v restauracích (které by se mohly – za přísných pravidel a kapacitních omezení – otevřít již příští týden, společně s posunem Česka ze stupně rizika 4 do stupně 3).