Stará fabie byla prošpikovaná drogami, řidič je schovával i v botě

PARDUBICKÝ KRAJ – Kde všude se v automobilu dají schovat drogy? Celníci na dálnici D11 zastavili cizince bez řidičáku se zákazem pobytu v ČR, navíc se záznamem o držení narkotik. Prohledali proto jeho starou fabii a nestačili se divit. Drogy byly poschovávané na všech možných i nemožných místech, i u spolujezdkyně. Nalezeny byly i zbraně.

V neděli odpoledne na dálnici D11 zastavila hlídka celníků starší osobní vozidlo Škoda Fabia, v níž cestovali dvaačtyřicetiletý muž gruzínské státní příslušnosti a o dvanáct let mladší žena z Česka. Na otázku, zda vezou alkohol, cigarety, drogy nebo suroviny k jejich výrobě, odpověděli negativně. „Lustrací osob bylo zjištěno, že cizinec nemá oprávnění k řízení motorových vozidel, byl mu vysloven zákaz pobytu na území České republiky a také, že v minulosti jej příslušníci celní správy řešili pro nezákonné držení narkotik,“ uvedl tiskový mluvčí Celního úřadu pro Pardubický kraj Václav Kánský.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. 

I v tomto případě pojali celníci podezření na protiprávní jednání a auto důkladně prohledali. V motorovém prostoru odhalili pod krytem akumulátoru sáček s 32 gramy sušených částí rostlin, podrobili je orientačnímu testu a zjistili přítomnost marihuany. Pod koženkovou manžetou řadicí páky našli čtyři sáčky s krystalickou látkou o celkové váze 60 gramů. Zde orientační test napověděl, že by se mohlo jednat o metamfetamin (pervitin). Jako úkryt dalších desítek gramů pravděpodobně totožné drogy posloužil model vrtulníku, útroby bateriové svítilny a černá sportovní taška. U spolujezdkyně našli také 23 gramů kokainu a peněženku s hotovostí kolem 20 tisíc korun.

Ke kontrabandu se ani jeden z pasažérů nehlásil, kontrolní stěry z volantu a z rukou řidiče však byly s pozitivním výsledkem na přítomnost metamfetaminu. K tomuto zjištění muž uvedl, že pochází zřejmě od předchozího majitele vozidla. Při prohlídce na zbraň však členové hlídky zjistili, že sáček s drogou skrýval v dlani, v kapse bundy a také v botě. „Celkem celníci zajistili 261 gramů omamných a psychotropních látek včetně jejich obalů. Na různých místech ve vozidle ještě objevili věci k aplikaci a distribuci drog a dvě plynové pistole,“ dodal mluvčí Kánský.

Jelikož nic nenasvědčovalo dovozu kontrabandu ze třetích zemí, případ si převzala Policie ČR k dalšímu šetření. V letošním roce pardubičtí celníci odhalili neoprávněné držení 916 gramů drog a 5 864 ks tablet léků zneužívaných k výrobě pervitinu. Zajistili také 2 400 gramů chemických látek pro jejich produkci.

Foto: Celní správa Pardubického kraje