Zřícenina hradu Šelenburk – kamenný svědek dávných časů ukrývá studnu i tajemství

Zřícenina hradu Šelenburk, Moravskoslezský kraj. Zdroj: TIC Krnov

V podhůří Nízkého Jeseníku, jihovýchodním směrem od Krnova, na zadním Cvilínském kopci, stojí zřícenina hradu Šelenburk. Někdy je nazývána také Lobenštejn, nebo Cvilín. Ale ať už ji budete říkat jakkoli, určitě stojí za návštěvu. Je zde nádherný výhled, a to především k našim polským sousedům. 

Hrad byl postaven na půdorysu pravidelného čtverce. Nyní na zřícenině rozpoznáte dochované příkopy a valy, zbytky zdí i kleneb paláce. V jižním koutě hradu můžete prozkoumat pozůstatky velké válcové věže, která měla velmi úzký vnitřní prostorPřístup do hradu vedl po mostě na rozpoznatelných kamenných pilířích, ty uvidíte na jihovýchodní straně. Na nádvoří najdete také studnu vydolovanou do skály. Jedinečná zřícenina hradu nedaleko Krnova vás zaujme nejen svým výhledem do okolí, ale i přitažlivou polohou uprostřed krásné přírody.

Zřícenina hradu Šelenburk, Moravskoslezský kraj. Zdroj: TIC Krnov

Kudy k zřícenině

Ke zřícenině hradu Šelenburk vede zelená turistická značka. Začíná v Krnově na Hlavním náměstí, pokračuje na Opavské ulici. Poté zahnete na první křižovatce doprava, půjdete kolem Střediska volného času Krnov po ulici Dobrovského. Na ni navazuje ulice Cvilínská a dále ulice Městská. Po ní se dostanete až ke kostelu Panny Marie Sedmibolestné na Cvilíně. Odtud pak pokračuje zelená turistická značka až k zřícenině hradu. 

Vede zde také naučná stezka Cvilín, která je zaměřena na ekologii a přírodu. Má jedenáct zastávek a zabývá se tématy, jako jsou například rostliny, ptáci, motýli, zvěř a další. Pokud se rozhodnete stezkou vyrazit, projdete smíšenými lesy a rozličnými porosty. Stezka začíná i končí u Penzionu pod Šelenburkem a základní vycházkový okruh má asi čtyři kilometry. 

V polovině cesty se vám naskytne možnost odbočit ke dvěma zajímavým zastávkám v délce dva kilometry a dále pokračovat třeba do Úvalna přes vrch Strážiště s rozhlednou.

Zřícenina hradu Šelenburk, Moravskoslezský kraj. Zdroj: TIC Krnov

Poklad ukrytý pod troskami hradu 

Místo je opředeno tajemnými pověstmi. Jedna z nich říká, že se zde nachází poklad, který je přikrytý troskami hradu. V dávných dobách se několik jinochů podařilo poklad získat, avšak bezúspěšně, poklad tedy stále čeká na svého nového majitele. Kdo ví, možná hromada zlata, stříbra a diamantů čeká zrovna na vás.

Kdo založil hrad Šelenburk?

Hrad pochází z první poloviny 13. století. Nechal ho založit český král Václav I., sloužil k obraně cesty v údolí i širšího okolí. Brzy jej ovládli Benešovicové. V 16. století pak sídlo sloužilo jako lovecký hrádek. Od roku 1622 vlastnili hrad Lichtenštejnové. Po třicetileté válce byl Šelenburk nadobro opuštěn a začal chátrat

V letech 1817–1825 probíhaly ve zřícenině archeologické práce, při které byla nalezena středověká keramika a zbytky železných předmětů. Další výzkum proběhl v letech 1932–1945. Mimo jiné byla odhalena studna, koule vrhané z hradu a jiné předměty – sekery, zbytky nádob a zdobených kachlí nebo mince. 

Turistické informace

Ruiny hradu Šelenburk můžete navštívit celoročně, výlet se bude určitě líbit i dětem. Vstup je volný. Jen si dejte pozor v zimním období při vyšší sněhové pokrývce.

K možnému ubytování můžete využít již zmíněný Penzion Šelenburk. Penzion byl postavený v roce 1996 na místě bývalé hájenky a v zimě lze využít sjezdovku s umělým zasněžováním, která je jeho součástí. Od penzionu se do nitra zříceniny dostanete coby dup, po vyšlapané cestičce asi za 10 minut.

Do jednoho výletu můžete spojit i návštěvu pěkných rozhleden Cvilín a Kudlichovy rozhledny, které jsou od Šelenburku téměř na dohled.

Místo

Kraj: Moravskoslezský kraj
Okres: Bruntál
Město: Krnov

Kontakt

Turistické informační centrum Krnov
Hobzíkova 13/11
794 01 Krnov

tel.: +420 554 697 697
e-mail:
infocentrum.krnov@seznam.cz
www.infokrnov.cz