Nevstupujte do Bečvy! Do řeky včera opět unikla neznámá chemikálie

Ilustrační foto

PŘEROVSKO – Na webu města Valašské Meziříčí se včera objevilo varování informující o úniku neznámé chemikálie do řeky Bečvy. Na řece se tvořila pěna. Hasiči důrazně nedoporučuji veřejnosti vstup do řeky, ani koupání zvířat či jakýkoliv odběr vody od pravděpodobného místa úniku dále po toku řeky.

„Krátce před 12. hodinou byli přivoláni hasiči ze stanice Valašské Meziříčí do Krásna nad Bečvou, kde mělo dojít k opětovnému úniku neznámé látky do řeky Bečvy,“ uvedla včera mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Lucie Javoříková pro server iROZHLAS.cz. O havárii včera jako první informoval server iDNES.cz. Hasiči na místě odebrali vzorky, o této události byla také informována policie a správce toku, kterým je Povodí Moravy. K úniku dosud neznámé látky do řeky Bečvy došlo údajně z výpusti pod mostem na pravém břehu řeky, která vede z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. „Na základě rozhodnutí velitele zásahu Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje se od úterý 24. listopadu důrazně nedoporučuje veřejnosti až do odvolání vstup do řeky Bečvy, ani koupání zvířat či jakýkoliv odběr vody od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky,“ píše se na webu města Valašské Meziříčí.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Podle starosty Valašského Meziříčí Roberta Stržínka se na hladině řeky podobně jako 27. října vytvořila pěna, testy tehdy ve vodě odhalily zvýšené množství niklu. Nikl není podle České inspekce životního prostředí pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Tak úniku z nejlepších katastrofálnějšími důsledky došlo už 20. září, kdy dosud neznámý pachatel vypustil do řeky kyanid. Havárie postihla Bečvu pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku po Přerov. Rybáři odvezli do kafilerie přes 40 tun ryb. Katastrofa vzbudila zájem veřejnosti, ani po dvou měsících totiž není jasné, kdo do řeky kyanid vypustil.