Olomoučtí vědci vyvinuli test na covid, který si provedete sami. Laboratoř ho jen vyhodnotí

OLOMOUCV září představili vědci z Lékařské fakulty Univerzity Palackého (LF UP) v Olomouci nový typ PCR testu, který zhruba za hodinu po odběru umí prokázat přítomnost koronaviru SARS-CoV-2 a odhalit infekci i u bezpříznakových jedinců v akutní fázi nemoci. Test, který byl vyvinut společně s českou soukromou firmou, nyní získal certifikát pro profesionální použití v diagnostice

Do vývoje PCR testu se zapojili výzkumníci Ústavu imunologie LF UP už v březnu. Práci publikovali v srpnovém vydání prestižního odborného časopisu Diagnostics. „Jedná se citlivý PCR test, který umožní získat výsledky bez náročné izolace RNA. Tento test je vhodný pro akutní fázi nemoci, která je pro přenos mezi jedinci nejdůležitější. Naopak neprokazuje jedince, kteří již infekci prodělali v minulosti,“ řekla vedoucí univerzitního výzkumného týmu Eva Kriegová. Test, který byl vyvinut společně s českou komerční firmou, nyní získal certifikát pro profesionální použití v diagnostice, který vydává Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

V současnosti výzkumníci dokončili studii, v níž porovnávali odběry z nosohltanu v odběrových centrech se samovýtěry z nosu, a výsledky naznačují velkou shodu a srovnatelnou citlivost obou přístupů. „Velkou výhodou je možnost provedení výtěru samotným jedincem, což eliminuje možnost nakažení odebírajícího personálu. Samovýtěr z nosu odběrovou štětičkou je velmi jednoduchý. Štětička se zasune postupně do obou nosních dírek a následně se uzavře do mikrozkumavky se speciálním médiem. Poté se virus inaktivuje zahřátím, takže ztrácí schopnost infikovat, a ihned se provede vyhodnocení pomocí PCR testu. Test je velmi snadno proveditelný pro laboratorní personál i zaškolené studenty se zkušeností s PCR technikami,“ přiblížila postup Regina Fillerová, která se na vývoji testu podílela. Provádění testů ze samovýtěrů by mohlo významně přispět k rozšíření kapacit, které jsou často limitovány nutností odběru pomocí odběrového personálu vybaveného ochrannými pomůckami.

Testování je snadné, rychlé a levné

Díky nízké ceně a rychlosti je možno testování pravidelně opakovat. V případě využití testu na větších společenských či sportovních akcích by byl přítomen odběrový personál vybavený ochrannými pomůckami. Test může významně přispět ke zmírnění strachu z této nemoci a omezit restrikce v kultuře, cestování a sportu v nadcházejících měsících. Myslíme si, že by mohl doplnit současné diagnostické schéma a zpomalit šíření viru,“ řekla Eva Kriegová. Podle ní výzkumníci test vyzkoušeli u desítek dobrovolníků a odhalili případy bezpříznakové infekce, u kterých doporučili diagnostické vyšetření. To jejich výsledky potvrdilo. „Naše současné řešení umožní rychlé testování covid-19 za rozumnou cenu téměř kdekoliv – před návštěvou koncertu, na letištích, sportovních utkáních nebo kulturních akcích, ale také na svatbách nebo v klubech. Uvažujeme i o možnosti mobilní laboratoře, kterou by si zájemci mohli objednat a získali by tak komplexní řešení od odběru až po zjištění výsledku,“ objasnil Petr Kvapil z privátní firmy IAB, která s olomouckými akademiky spolupracuje už od roku 2015.