Plánované operace začnou ve Vsetínské nemocnici provádět až v příštím roce

Ilustrační foto: KNTB

VSETÍN – Pacienti čekající na neakutní operace ve Vsetínské nemocnici se letos nedočkají. Plánovanou operativu tu zahájí až v příštím kalendářním roce. Důvodem není jen chybějící personál, ale i modernizace centrálních operačních sálů.

Situace ve Vsetínské nemocnici se pomalu zklidňuje, najet do plného provozu ale zatím možné není. Ačkoliv se do práce se vrátila více než polovina zdravotníků, stále jich osm desítek chybí. A přestože poklesl počet pacientů s covidem hospitalizovaných na standardních lůžcích, lůžka na ARO a JIP jsou ale plná.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Nemocnice navíc musí i nadále mít dostatečnou kapacitu pro případ, že by se vývoj epidemie změnil. „V provozu jsou dvě lůžkové covidové jednotky, což neumožňuje při aktuálním počtu pacientů některou z nich uzavřít a personál přesunout zpět na uzavřená pracoviště. Navíc je dlouhodobě připravena rekonstrukce operačních sálů, která souvisí s komplexní obnovou jejich vybavení. To je důvod, proč bude plánovaná operativa zahájena až po Novém roce,“ vysvětlila ředitelka Vsetínské nemocnice Věra Prousková.

Pacienty, kterým byla operace odložena, nemocnice osloví přímo z daných oddělení. „Máme velký počet telefonátů od pacientů, především co se týká totálních endoprotéz. Dotazují se, kdy budou moci k zákroku nastoupit. Pacienty budeme následně dle pořadníku postupně kontaktovat, aby se na zákrok mohli včas připravit. Co se týká naplánovaných artroskopií a dalších menších zákroků, pacienti by měli po Novém roce kontaktovat svého ošetřujícího ortopeda a domluvit se na dalším postupu,“ sdělila vrchní sestra ortopedického oddělení Irena Srbová.

Obdobně tomu bude i na chirurgii. „Na náhradním operačním sále budeme v prosinci operovat akutní stavy a některé neodkladné onkologické zákroky. Pacienty k dalším zákrokům, například operacím křečových žil, žlučníku a podobně, objednáváme na začátek nového kalendářního roku. Postupně budeme kontaktovat i pacienty, jejichž zákrok musel být kvůli covidovým opatřením odložen,“ uvedl primář chirurgického oddělení Radim Slováček.