Dopravu na Českolipsku zajistí od poloviny prosince příštího roku ČSAD Liberec

ČESKOLIPSKO – Regionální autobusovou dopravu na Českolipsku bude zajišťovat od poloviny prosince roku 2021 Liberecký kraj svým dopravcem, bez veřejné soutěže. Dopravce ČSAD Česká Lípa vystřídá společnost ČSAD Liberec, kde je kraj prostřednictvím firmy Autobusy LK majoritním vlastníkem.

Původně chtěl kraj odkoupit akcie ČSAD Česká Lípa, podobně jako to před dvěma lety udělal v případě ČSAD Liberec. Nabídnuté podmínky byly ale neakceptovatelné. Vlastníci žádali 120 milionů korun, což neodpovídá hodnotě firmy, vozový park je navíc nepoužitelný, průměrné stáří autobusů přesahuje 15 let, což je nepřijatelné. Vedení Libereckého kraje rozhodovalo, zda na zakázku vypíše veřejnou soutěž, nebo ji zadá přímo svému vlastnímu dopravci.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Vyhlášení veřejné soutěže navrhoval opoziční zastupitel Josef Chuchlík, podle kterého by kraj neměl podnikat v dopravě. Měl by dát přednost veřejné soutěži, protože v tržním prostředí může získat lepší podmínky. To ale podle náměstka hejtmana pro dopravu Jana Svitáka není možné. „V oblasti autobusové dopravy neexistuje tržní prostředí, v posledních letech nelze rozumně vysoutěžit dopravce nebo nakoupit autobusy. Je to smutné, a kdybych to nezažil na vlastní kůži, tak bych tomu nevěřil,“ řekl pro ČTK Sviták.

I proto se už před třemi lety kraj rozhodl založit vlastní dopravní firmu Autobusy LK. „Chceme rozhodovat o penězích, které do dopravy dáváme, a odmítáme být rukojmím dopravních firem,“ řekl hejtman Martin Půta. ČSAD Liberec teď bude mít rok na to, aby pro oblast “Západ” zajistila zhruba stovku řidičů a také asi 70 autobusů. Náklady se odhadují na 250 až 300 milionů korun. Liberecký kraj by měl přispět zhruba 82 miliony na přípravu řidičů, nákup autobusů a zázemí.

Autobusovou dopravu v Libereckém kraji dnes zajišťují tři velcí dopravci – ČSAD Liberec, ČSAD Česká Lípa a BusLine – a několik menších, kteří do kraje většinou zajíždějí ze sousedních krajů. Ročně dopravci najezdí bezmála 14 milionů kilometrů. V letošním rozpočtu má kraj na zajištění autobusové a drážní dopravy zhruba 700 milionů korun. „Kraj hradí zhruba 60 procent nákladů na veřejnou dopravu, menší část se vybere na tržbách. V letošním roce nám bude kvůli koronaviru chybět dalších 100 milionů korun na tržbách, které kraj bude muset zaplatit ze svého,“ dodal hejtman Půta.

Zdroj: ČTK, Foto: Liberecký kraj