FOTO: Náměstíčko na sídlišti Za Nádražím v Krumlově prošlo obnovou

Rekonstrukce náměstíčka Za Nádražím v Českém Krumlově (zdroj město Český Krumlov / foto Tomáš Kasal)

ČESKÝ KRUMLOV – Obyvatelé sídliště Za Nádražím v Českém Krumlově dostali předvánoční dárek. Centrální prostranství na tomto sídlišti totiž prošlo zásadní obnovou. Vzniklo zde příjemné místo s posezením pod akáty a prostor, kde se díky novému vyvýšenému pódiu budou moci konat menší kulturní a společenské akce.

Dožité betonové chodníky se zarůstající trávou, rozbitý a nefunkční bazének, absence stínu při rozpáleném slunci a celkově neutěšený vzhled, takový byl stav náměstíčka na sídlišti Za Nádražím po dlouhá léta. To se ale změnilo, když náměstíčko prošlo kompletní revitalizací.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Projekt vypracoval známý českobudějovický ateliér Kročák – architekt. K návrhu se následně vyjádřili i obyvatelé sídliště, kteří si v místě přáli stromky, lavičky i zachování stávající sochy. Konečně tu vznikl příjemný prostor, kde se budou lidé rádi potkávat,“ uvádí k rekonstrukci místostarosta Josef Hermann.

Povrchy na ploše náměstí nahradila dlažba z kamenných žulových desek a mramorové mozaiky. Tím se výrazně zlepší mikroklima parteru sídliště a dojde i k většímu zadržení dešťové vody v místě. Původní socha „Rodiny“ od akademického sochaře Stanislava Zadražila byla umístěna na stejné místo na nový podstavec ze žuly.

Atmosféru prostoru dotváří vyvýšené podium s kovovou treláží na popínavou zeleň. Podium bude sloužit při nejrůznějších kulturních a společenských akcích, nebo jen jako posezení. Nově se tu vybudovalo místo pro vánoční strom včetně elektropřípojky a energetickým sloupkem pro připojení stánků.

„Vysadilo se zde šest vzrostlých akátů, které v létě poskytnou tolik žádaný stín. Náměstíčko doplňují lavičky se stolečky, nerezové pítko s pitnou vodou, odpadkové koše a 14 kolostavů. Celý prostor je také nově osvětlen. Na ploše náměstí jsou umístěny čtyři nové lampy a osvětlovací body jsou zabudované i v dlažbě u sochy,“ doplňuje místostarosta.

Novými úpravami plochy náměstí se odstranily bariéry pro chodce, pro lidi pohybující se na vozíku i nevidomé. V prostoru je také nově nainstalovaných sedm zahrazovacích sloupků, které slouží k zabránění vjezdu vozidel na náměstíčko. Revitalizace stála 6,3 milionu korun.

V návaznosti na tuto revitalizaci připravuje město další úpravy bezprostředního okolí náměstíčka, to jest parku a komunikací včetně řešení parkování. V konečné podobě by se tato lokalita měla stát příjemným prostředím se zelení, městským mobiliářem, s parterem s bezbariérovým a bezpečným provozem s veřejným osvětlením.